Warszawa
28/06/2026, 01:20
Clear sky
Clear sky
27°C
Ciśnienie: 1018 mb
Wilgotność: 51%
Wiatr: 2.5 m/s SSE
Opis: 0mm /2% / Rain
Prognoza
29/06/2026
Dzień
07
Prognoza
36°C
Wiatr: 4.8 m/s NNE
Opis: 0mm / 41% / Rain
Prognoza
30/06/2026
Dzień
18
Moderate rain
32°C
Wiatr: 5.1 m/s N
Opis: 2.5mm / 19% / Rain
 
Subskrybuj

Wścieklizna znów atakuje. Tym razem w Warszawie, na Białołęce

Lis rudy stojący wśród jesiennych liści
fot. mat. pra. MUW

Kolejne dwa przypadki wścieklizny stwierdził Wojewódzki Mazowiecki Lekarz Weterynarii. Tym razem zachorowały dwa lisy w Warszawie, na Białołęce.

To 27. i 28. Przypadek wścieklizny w tym roku na Mazowszu. Wścieklizna to choroba zakaźna, którą zarazić możemy się od chorych zwierząt. Zapaść na nią mogą wszystkie ssaki. Na przełomie maja i czerwca Wojewódzki Lekarz Weterynarii potwierdził kolejne przypadki. Od początku roku zachorowało już dwadzieścia osiem  zwierząt – dwadzieścia cztery lisy, dwa psy, kot i borsuk. Z kolei w ubiegłym roku było 110 przypadków, obok lisów, psów i kotów chorowały kuny, jenoty, sarny, nietoperz. W tym roku z dwudziestu ośmiu  przypadków jedenaście było w Warszawie. Trzy na Białołęce, trzy  w Wawrze, dwa w Rembertowie, po jednym na Pradze-Południe, Targówku, w Wesołej. Zachorowały 24 lisy, dwa psy, kot i borsuk. Spośród lisów jedenaście zachorowało w Warszawie, a trzynaście poza stolicą. Jeden pies zachorował w Pionkach pod Radomiem, drugi w Karczewie. Kot w Hipolitowie, w gminie Halinów, powiecie mińskim. Borsuk w Korytnicy, w powiecie węgrowskim.

Całe miasto jest obszarem zagrożonym wścieklizną. Nie wolno na nim organizować wystaw i targów zwierząt. Koty trzeba trzymać w domu, psy wyprowadzać wyłącznie na smyczy. Wścieklizna to straszliwa choroba, która atakuje układ nerwowy ssaków. Gdy wystąpią objawy, zawsze jest śmiertelna.

Jak się chronić?

Przede wszystkim uważajmy. Idąc na spacer, szczególnie w obszarze zagrożonym, unikajmy kontaktu z obcymi zwierzętami. Każdy ssak, także wiewiórka, jeż, może być nosicielem śmiertelnej choroby! Nie dotykajmy, nie głaszczmy, nie podchodźmy do nieznanych zwierząt!

Po drugie – pilnujmy pupili! W Polsce ustawowo należy raz w roku szczepić przeciwko wściekliźnie psy. W związku z epidemią na obszarze zagrożonym (cała Warszawa, większa część Mazowsza) obowiązkowo trzeba też szczepić koty. Raz w roku szczepionkę dostać musi być każdy mruczek, który ukończył już cztery miesiące. I po trzecie – jeśli dojdzie już do nieszczęścia i mieliśmy kontakt z obcym zwierzęciem – NATYCHMIAST zgłośmy się do lekarza. Poda nam on surowicę w formie szczepionki, zapobiegającą rozwinięciu się choroby. To ostatnia szansa. Gdy wystąpią objawy, nie ma już ratunku.

Zobacz także

Afrykańskie upały w stolicy. Ciężki weekend dla mieszkańców, ludzi i nie tylko ich

Lato dopiero się zaczęło, a już w najbliższą sobotę i niedzielę czeka nas być może najcięższy czas. Afrykańskie upały dotarły do Polski, w tym do stolicy. Temperatura zbliża się do…

Sylwetki trawy pampasowej na tle jasnego słońca i błękitnego nieba.

UPAŁ, który może nas ZABIĆ. Pamiętajmy o zasadach, które chronią życie

Upieczenie się żywcem w samochodzie, śmierć w wyniku udaru bądź odwodnienia – to tylko niektóre zagrożenia, które czyhają na nas w upalne dni. Afrykański gorąc właśnie dotarł do Warszawy. Po…

Kelnerka przyjmująca zamówienie w restauracji za pomocą przenośnego tabletu do składania zamówień.

Technikum. Czy warto wybrać taką szkołę?

Szkoła, po skończeniu której absolwent otrzymuje maturę i konkretny zawód może być doskonałym wyborem dla osób z zainteresowaniami konkretnymi. Ukierunkowanych technicznie, predestynowanych do pracy z nowoczesnymi technologiami, maszynami. Ale bardzo…