ntw24.pl wersja beta

Subskrybuj

“Rozpaczliwy krzyk o godność”. Rocznica Powstania w getcie warszawskim

Płonący budynek w czasie wojny, konstrukcja ogarnięta dymem i płomieniami, żołnierz obserwujący scenę.
Powstanie w getcie fot. Domena Publiczna

19 kwietnia 1943 roku Żydzi mieszkający w warszawskim getcie, zamkniętej przez Niemców dzielnicy dla ludzi żydowskiego pochodzenia, chwycili za broń. Sprzeciwili się panującym na terenie getta nieludzkim warunkom, poniżaniu, traktowaniu jako podludzi. Bezpośrednią przyczyną była decyzja o likwidacji getta i zagładzie ludności żydowskiej. Powstanie w getcie było pierwszym tak dużym zrywem zbrojnym na terenie okupowanej przez hitlerowskie Niemcy Polski. Powstanie było jednym z dwóch (obok powstania warszawskiego) zrywów w Warszawie. Było „rozpaczliwym krzykiem o prawo do życia, wolność, ocalenie godności” – mówił papież, św. Jan Paweł II.  

Powstanie trwało prawie miesiąc, zakończyło się 16 maja 1943 roku. „Rozpaczliwy krzyk o prawo do życia, o wolność, o ocalenie godności człowieka” – tak powstanie w warszawskim getcie opisywał św. Jan Paweł II, papież. Powstanie w getcie było jednym z dwóch zrywów powstańczych na terenie okupowanej stolicy, ponad rok później, 1 sierpnia 1944 roku wybuchło powstanie warszawskie. By uczcić pamięć Bohaterów powstania w getcie, decyzją wojewody, w Warszawie 19 kwietnia (poniedziałek) o godz. 12.00 zostaną włączone syreny wojewódzkiego systemu ostrzegania i alarmowania. Sygnał zostanie uruchomiony na terenie m.st. Warszawy i potrwa 1 minutę i będzie to sygnał ciągły – poinformowały służby prasowe wojewody mazowieckiego. Powstanie w getcie warszawskim wybuchło 19 kwietnia 1943 r. i trwało do 16 maja. Bezpośrednią przyczyną, wywołanego przez żydowskie podziemne formacje zbrojne na terenie warszawskiego getta, powstania była decyzja Niemców o likwidacji getta warszawskiego w ramach planu zagłady europejskich Żydów. Zryw powstańców getta warszawskiego z 1943 roku był pierwszą akcją zbrojną o tak dużej skali, podjętą przeciwko Niemcom. W poniedziałek, 19 kwietnia minie 78. lat od tamtych wydarzeń.

(NTW/MUW)

Zobacz także

Autobus miejski przegubowy, czerwony i żółty, tablica rejestracyjna WGM-02123

Od poniedziałku jeden kierunek na Mazowieckiej, zmiana trasy linii 107. Kolejne utrudnienia w Śródmieściu

Drogowcy kończą remont ulicy Mazowieckiej. Ostatnim akcentem będzie sadzenie zieleni. Od poniedziałku będą utrudnienia – kierowcy pojadą w jednym kierunku, zmieni się trasa linii autobusowej 107. Prace rozpoczną się w…

Policjant eskortujący podejrzanego korytarzem.

Sprzedawca zgłosił, że pobił go klient, ale prawda była inna

Niecodzienna sytuacja na Ochocie. Po awanturze w sklepie sprzedawca zgłosił, że padł ofiarą agresywnego klienta. W rzeczywistości to sprzedający był agresywny i poturbował kupującego. Odpowie za swoje czyny. Do zdarzenia…

Robotnicy budowlani w ubraniach ochronnych w pobliżu pary na placu budowy.

Poważna awaria ciepłownicza. Do końca miesiąca utrudnienia na Mokotowie

Piesi nie przejdą nieparzystą stroną ulicy, kierowcy i pojazdy komunikacji pojadą objazdami. Do końca maja potrwają utrudnienia w rejonie ulicy Chełmskiej. Powodem jest konieczność usunięcia awaeii sieci ciepłowniczej. Duże utrudnienia…