Warszawa
27/06/2026, 06:35
Clear sky
Clear sky
25°C
Ciśnienie: 1021 mb
Wilgotność: 55%
Wiatr: 2.7 m/s SSE
Opis: 0mm /0% / Rain
Prognoza
28/06/2026
Dzień
07
Prognoza
38°C
Wiatr: 5.6 m/s SE
Opis: 0mm / 0% / Rain
Prognoza
29/06/2026
Dzień
18
Moderate rain showers
39°C
Wiatr: 5.9 m/s N
Opis: 5.1mm / 49% / Rain
 
Subskrybuj

Putin to zrobił. Zakręcił kurek z gazem. Na szczęście mamy już alternatywy

Zbliżenie niebieskich płomieni gazowych palących się na nowoczesnej kuchence gazowej.
fot. Pixabay

Dwadzieścia lat temu taka informacja oznaczałaby istną katastrofę. Dziś jedynie turbulencje i kolejny etap w konflikcie Zachodu z Rosją. We wtorek, 26 kwietnia, Gazprom zakręcił Polsce kurek z gazem.

Informacje o wstrzymaniu dostaw gazu podały m. in. Polsat News, Radio ZET i Onet.pl. Z kolei portal Energetyka24 poinformował, że odnotował zerowy przesył gazu do Polski z kierunku wschodniego.

To potwierdzone

Informacje potwierdziła spółka Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG). „W dniu 26 kwietnia Gazprom poinformował PGNiG o zamiarze całkowitego wstrzymania dostaw w ramach kontraktu jamalskiego z początkiem doby kontraktowej 27 kwietnia. GAZ-SYSTEM i PGNiG pozostają w stałym kontakcie i na bieżąco monitorują sytuację związaną z zaprzestaniem dostaw przez Gazprom” – czytamy w oświadczeniu spółki.

Rublowy szantaż

Oficjalnym powodem działania strony rosyjskiej jest nie uleganie szantażowi. W związku z sankcjami Zachodu na Rosję, prezydent Władimir Putin wydał dekret nakazujący państwom „nieprzyjaznym wobec Rosji” (a Polska się do nich zalicza) płacenie za gaz w rublach. Strona polska odmówiła. Teraz Rosjanie odłączyli nam gaz. Rząd uspokaja, że kraj ma rezerwy.  „Polska posiada niezbędne rezerwy gazu oraz źródła dostaw, które chronią nasze bezpieczeństwo – od lat skutecznie uniezależnialiśmy się od Rosji (…) Nie zabraknie gazu w polskich domach” – napisała na Twitterze minister klimatu, Anna Moskwa. Uspokaja, że w magazynach jest 76 proc. gazu.

Mamy alternatywy 

Uspokaja też PGNiG: „PGNiG otrzymało od Gazpromu pismo zapowiadające całkowite wstrzymanie dostaw w ramach kontraktu jamalskiego. PGNiG i GAZ-SYSTEM informują, że obecnie wszystkie dostawy do odbiorców są realizowane zgodnie z ich zapotrzebowaniem. Spółki monitorują sytuację i są przygotowane na różne scenariusze. Obecnie infrastruktura przesyłowa zarządzana przez GAZ-SYSTEM funkcjonuje bez zakłóceń. Krajowy system przesyłowy jest zasilany na bieżąco za pomocą także innych wejść do systemu gazowego, zatłaczane są podziemne magazyny gazu, a przesył paliwa do odbiorców jest realizowany zgodnie z bieżącym zapotrzebowaniem” – oświadczyła spółka.

Złoty w dół

PGNiG rzypomina, że gaz może być pozyskiwany z różnych kierunków. Między innymi   poprzez połączenia gazowe na granicy zachodniej i południowej oraz Terminal LNG w Świnoujściu. Zwiększa on liczbę obsługiwanych metanowców. Bilans Polska uzupełnia przez krajowe wydobycue oraz zapasy, które gromadi w podziemnych magazynach, wypełnionych w 80 proc. – informuje PGNiG. Mimo to rynek zareagował nerwowo. Złoty poszedł mocno w dół. Jednocześnie jednak eksperci przypominają, że dwadzieścia lat temu uzależnienie  od rosyjskich surowców było znacznie większe. Dziś odcięcie od gazu nie doprowadzi do załamania gospodarki.

Zobacz także

Sylwetki trawy pampasowej na tle jasnego słońca i błękitnego nieba.

UPAŁ, który może nas ZABIĆ. Pamiętajmy o zasadach, które chronią życie

Upieczenie się żywcem w samochodzie, śmierć w wyniku udaru bądź odwodnienia – to tylko niektóre zagrożenia, które czyhają na nas w upalne dni. Afrykański gorąc właśnie dotarł do Warszawy. Po…

Kelnerka przyjmująca zamówienie w restauracji za pomocą przenośnego tabletu do składania zamówień.

Technikum. Czy warto wybrać taką szkołę?

Szkoła, po skończeniu której absolwent otrzymuje maturę i konkretny zawód może być doskonałym wyborem dla osób z zainteresowaniami konkretnymi. Ukierunkowanych technicznie, predestynowanych do pracy z nowoczesnymi technologiami, maszynami. Ale bardzo…

Zbliżenie dłoni używających czerwonej poziomicy do układania płytek.

Szkoła zawodowa. Czy słusznie się jej wstydzą?

Szkoła branżowa I stopnia, czyli szkoła zawodowa. Jest to obciach czy może dobry wybór na dzisiejsze czasy? Tak, to może być dobry wybór, tylko oczywiście jak zawsze – nie dla…