ntw24.pl wersja beta

Subskrybuj

Pożegnamy najstarszego “Maczkowca”. Miał 101 lat

Pojedynczy, czerwony płomień świecy płonący jasno w ciemności.
fot. Freeimages.com

W Katedrze Polowej Wojska Polskiego w Warszawie oraz na Cmentarzu Bródnowskim odbędą się w piątek, 5 czerwca br., uroczystości pogrzebowe śp. mjr. Mariana Słowińskiego – najstarszego weterana 1. Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka. We Mszy św. żałobnej oraz ceremonii pochówku udział weźmie Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk.

Pojedynczy, czerwony płomień świecy płonący jasno w ciemności.
fot. Freeimages.com

Śp. Marian Słowiński był uczestnikiem Wojny Obronnej 1939 r. W 1940 r. walczył z Niemcami w obronie Francji. Po jej klęsce i wyewakuowaniu do Wielkiej Brytanii służył w 1. Pułku Pancernym 1. Dywizji Pancernej, sformowanej rozkazem Wodza Naczelnego gen. Władysława Sikorskiego w 1942 roku. Z formacją gen. Stanisława Maczka przeszedł (do czerwca 1944 r.) cały szlak bojowy. Jako dowódca czołgu brał udział w walkach 1. Dywizji Pancernej z Niemcami w Normandii na linii Chambois-Falaise (Montormel), wyzwalaniu Belgii i Holandii (Breda) oraz walkach na terenie Niemiec (Wilhelmshaven).

Jak podkreśla Szef UdSKiOR Jan Józef Kasprzyk mjr Marian Słowiński był niezwykle walecznym i zasłużonym żołnierzem, a następnie niestrudzonym strażnikiem pamięci o swoich kolegach z 1. Dywizji Pancernej:

– Major Marian Słowiński – najstarszy żyjący „Maczkowiec” – odszedł przed kilkoma dniami na wieczną wartę. Był człowiekiem niezwykle ciepłym i pełnym poświęcenia. Zawsze powtarzał, że nie jest bohaterem, że tylko spełniał swoją powinność. Do ostatnich swych dni dbał o to, aby pamięć o 1. Polskiej Dywizji Pancernej przetrwała. Uczestniczył we wszystkich uroczystościach upamiętniających czyn zbrojny polskiego żołnierza w czasie II wojny światowej. W ubiegłym roku triumfalnie wjechał do holenderskiej Bredy, którą wyzwolił wraz z kolegami 75 lat wcześniej – mówi minister Kasprzyk.

– 8 maja Pan Major ukończył 101 lat i wydawało się, że będzie z nami zawsze, a dziś już melduje się u swojego dowódcy, gen. Stanisława Maczka. Jego śmierć to wielka strata, ale i ogromna wdzięczność za życie człowieka, któremu Polska i Europa zawdzięcza swoją wolność. Będzie go nam bardzo brakowało – przyznaje Jan Józef Kasprzyk.

Msza św. żałobna odprawiona zostanie o godz. 12:00 w Katedrze Polowej Wojska Polskiego. Po liturgii głos zabierze m.in. Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Ceremonia pogrzebowa odbędzie się o godz. 14:30 na Cmentarzu Bródnowskim. Śp. mjr Marian Słowiński spocznie w grobie rodzinnym.

5 czerwca 2020 r., Warszawa
godz. 12:00 – Katedra Polowa Wojska Polskiego, ul. Długa 13/15,
godz. 14:30 – Cmentarz Bródnowski, ul. św. Wincentego 83.


Marian Słowiński urodził się 8 maja 1919 roku w Inowrocławiu. W latach 1934–37 uczęszczał do Szkoły Podoficerów Piechoty dla Małoletnich Nr 1 w Koninie. We wrześniu 1939 roku wziął udział w Wojnie Obronnej w składzie 67. pułku piechoty w Brodnicy i 167. Zapasowego Pułku Piechoty w Rzeszowie. Do kwietnia 1940 roku przebywał w obozie dla internowanych w Érsekújvár na Węgrzech.

Po przedostaniu się na teren Francji i wstąpieniu do Wojska Polskiego uczestniczył w walkach z Niemcami w kampanii francuskiej. Po wyewakuowaniu do Wielkiej Brytanii służył w 65. batalionie czołgów 1. Pułku Pancernego 1. Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka. Jako dowódca czołgu przeszedł cały szlak bojowy jednostki: od walk w Normandii na linii Chambois – Falaise w Operacji Overlord, poprzez wyzwolenie Belgii i Holandii, po zdobycie bazy Kriegsmarine w Wilhelmshaven.

Po demobilizacji z wojska w maju 1947 roku powrócił do Polski. Był człowiekiem szczególnie zasłużonym w upowszechnianiu wiedzy o czynie zbrojnym dywizji. Został odznaczony m.in. Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Francuskim Orderem Legii Honorowej, Medalem „Pro Bono Poloniae” i Medalem „Pro Patria” oraz innymi odznaczeniami polskimi i zagranicznymi. Zmarł w Warszawie 2 czerwca 2020 roku w wieku 101 lat.

(mat. pras. UDSKiOR)

Zobacz także

Autobus miejski przegubowy, czerwony i żółty, tablica rejestracyjna WGM-02123

Od poniedziałku jeden kierunek na Mazowieckiej, zmiana trasy linii 107. Kolejne utrudnienia w Śródmieściu

Drogowcy kończą remont ulicy Mazowieckiej. Ostatnim akcentem będzie sadzenie zieleni. Od poniedziałku będą utrudnienia – kierowcy pojadą w jednym kierunku, zmieni się trasa linii autobusowej 107. Prace rozpoczną się w…

Policjant eskortujący podejrzanego korytarzem.

Sprzedawca zgłosił, że pobił go klient, ale prawda była inna

Niecodzienna sytuacja na Ochocie. Po awanturze w sklepie sprzedawca zgłosił, że padł ofiarą agresywnego klienta. W rzeczywistości to sprzedający był agresywny i poturbował kupującego. Odpowie za swoje czyny. Do zdarzenia…

Robotnicy budowlani w ubraniach ochronnych w pobliżu pary na placu budowy.

Poważna awaria ciepłownicza. Do końca miesiąca utrudnienia na Mokotowie

Piesi nie przejdą nieparzystą stroną ulicy, kierowcy i pojazdy komunikacji pojadą objazdami. Do końca maja potrwają utrudnienia w rejonie ulicy Chełmskiej. Powodem jest konieczność usunięcia awaeii sieci ciepłowniczej. Duże utrudnienia…