Warszawa
22/06/2026, 09:50
Overcast
Prognoza
24°C
Ciśnienie: 1023 mb
Wilgotność: 82%
Wiatr: 2.1 m/s N
Opis: 0mm /16% / Rain
Prognoza
23/06/2026
Dzień
07
Prognoza
26°C
Wiatr: 4.4 m/s NNW
Opis: 0mm / 0% / Rain
Prognoza
24/06/2026
Dzień
07
Prognoza
28°C
Wiatr: 3.9 m/s NW
Opis: 0mm / 0% / Rain
 
Subskrybuj

Dyspensa dla wiernych utrzymana w pewnych przypadkach

Biskup przemawia do mikrofonu, gestykulując
Biskup Romuald Kamiński fot. mat. pras. Diecezja warszawsko-praska

Osoby chore, z objawami infekcji oraz czujące obawę przed zarażeniem mogą korzystać z dyspensy od udziału w niedzielnej Mszy Świętej – napisał bp Romuald Kamiński, ordynariusz warszawsko-praski.

Biskup przemawia do mikrofonu, gestykulując
Biskup Romuald Kamiński fot. mat. pras. Diecezja warszawsko-praska

“W związku z nadal panującą epidemią koronawirusa, uwzględniając nowe możliwości uczestniczenia w liturgii i mając na uwadze potrzebę ochrony życia i zdrowia ludzkiego, przedłużam dyspensę od obowiązku uczestnictwa w niedzielnej i świątecznej Mszy Świętej, udzieloną 12 marca 2020 roku, do odwołania: osobom chorym lub mającym objawy infekcji oraz wszystkim wiernym, którzy czują obawę przed zarażeniem. Wiernych, którzy skorzystają z dyspensy zachęcam do łączności duchowej ze wspólnotą poprzez transmisje w środkach społecznego przekazu – napisał biskup.  Po wprowadzeniu czwartego etapu znoszenia obostrzeń w kościołach i innych miejscach kultu od soboty 30 maja przestaje obowiązywać limit osób.

Nadal obowiązkowe jest:

zasłanianie ust i nosa przez wiernych w kościołach

zachowanie dystansu społecznego (odległość 2 metrów z wyjątkiem rodzin i osób wspólnie mieszkających ze sobą)

zachowanie wszelkich norm służących bezpiecznemu i godnemu udzielaniu Komunii Świętej oraz właściwej troski o naczynia wykorzystywane w liturgii (obowiązek dezynfekowania rąk przez udzielających Ciało Pańskie przed i po zakończeniu obrzędu). Szczegółowe informacje dotyczące organizacji Bożego Ciała będą opublikowane w przyszłym tygodniu – informuje diecezja. 

(źródło: mat. pras. diecezja warszawsko-praska) 

Zobacz także

Kelnerka przyjmująca zamówienie w restauracji za pomocą przenośnego tabletu do składania zamówień.

Technikum. Czy warto wybrać taką szkołę?

Szkoła, po skończeniu której absolwent otrzymuje maturę i konkretny zawód może być doskonałym wyborem dla osób z zainteresowaniami konkretnymi. Ukierunkowanych technicznie, predestynowanych do pracy z nowoczesnymi technologiami, maszynami. Ale bardzo…

Zbliżenie dłoni używających czerwonej poziomicy do układania płytek.

Szkoła zawodowa. Czy słusznie się jej wstydzą?

Szkoła branżowa I stopnia, czyli szkoła zawodowa. Jest to obciach czy może dobry wybór na dzisiejsze czasy? Tak, to może być dobry wybór, tylko oczywiście jak zawsze – nie dla…

Sposoby na uniknięcie kontuzji. Jak grać nie robiąc sobie krzywdy

Sport to zdrowie, jak mawia tradycyjne porzekadło: „w zdrowym ciele…zdrowe cielę”.  Warto jednak mieć świadomość, jak trenować z głową. To znaczy tak, by mieć z tego przyjemność, pożytek i nie zrobić…