Warszawa
22/06/2026, 03:01
Overcast
Prognoza
22°C
Ciśnienie: 1023 mb
Wilgotność: 82%
Wiatr: 3.2 m/s NNW
Opis: 0mm /73% / Rain
Prognoza
23/06/2026
Dzień
07
Prognoza
25°C
Wiatr: 3.9 m/s NNW
Opis: 0mm / 0% / Rain
Prognoza
24/06/2026
Dzień
07
Prognoza
27°C
Wiatr: 4.3 m/s NW
Opis: 0mm / 0% / Rain
 
Subskrybuj

Janusz Sujecki o Pałacu Saskim: Na tę decyzję czekały pokolenia. REWELACJA!

Czarno-białe zdjęcie muzyka Johna Lurie.
Janusz Sujecki, fot. arch.

Sejm uchwalił ustawę o budowie Pałacu Saskiego. Jak ją Pan ocenia?

Janusz Sujecki*: Na tę decyzję czekały pokolenia. Wszyscy prawdziwi warszawiacy, przy czym dla mnie warszawiakiem jest ktoś kto żyje tradycja miasta, a nie ktoś kto mieszka tu od pokoleń, ktoś może być warszawiakiem choćby od miesiąca, ale czuć się związanym z miastem. I ci wszyscy ludzie dziś mogą być usatysfakcjonowani.

No dobrze, ale jest tu łyżka dziegciu – za projektem głosowało 234 posłów, przeciw było 177, 35 się wstrzymało. Czy nie jest złą rzeczą, że liczą się nie argumenty merytoryczne, a bieżąca polityka?

Oczywiście, że bardzo źle, że ma to uwarunkowania polityczne. Co więcej, gdyby odbudowa była pomysłem władz Warszawy, to Rafał Trzaskowski biegałby po mediach mówiąc, że to wspaniała inwestycja, PO by ją popierała, a pPiS by krytykowało. Ale tu jest też element  systemowy. Chodzi o ludzi, sprzeciwiających się wszelkiemu powrotowi do przedwojennej stolicy, odbudowywaniu zabytków, dla których to ludzi odbudowa Zamku Królewskiego i Starówki jest rzeczą problematyczną. Jest też w tym sprzeciwie element symboliczny.

Jaki?

Niektórzy słuchając przeciwników odbudowy mogą się dziwić, że są w Unii równi i równiejsi, bo Niemcy mają prawo do odbudowania swoich zabytków, a Polaków się za te próby krytykuje. Otóż to nie przypadek. W przypadku Niemiec to po prostu odbudowa. U nas to odbudowa budynków i architektury zniszczonej w wyniku działań dwóch totalitaryzmów. I trwa zażarta walka i jest podnoszony krzyk za każdym razem, gdy jakieś zabytki mają być odbudowywane. Czym te zabytki cenniejsze, tym protest jest większy.

Tu jednak jest jeden argument, o którym zwolennicy odbudowy zdają się zapominać. Poważne potrzeby miasta, różne wydatki, pilniejsze niż wydatki na odbudowę zabytków?

Po pierwsze, to koszty te mogą być zniwelowane. Poprzez odpowiednie wykorzystanie tych zabytków mogą one przynieść spore zyski. Ale też zwracałem na to uwagę w swych artykułach – miasto nie przyłącza domów do centralnego ogrzewania, przez co wymusza na sporej części mieszkańców ogrzewanie na prąd. Miasto wydaje jednocześnie horrendalne sumy na dziwne projekty, jak choćby ulica Krucza przypominająca Barcelonę. I ci ludzie mają czelność mówić, że są większe potrzeby niż odbudowa Pałacu Saskiego… chore.

Wątpliwy jest jednak tryb tej specustawy, która została właśnie przyjęta?

Sam mam wątpliwości do procedowania w trybie specustawy. Ale w tym wypadku są sondaże, wg których zdecydowana większość mieszkańców opowiada się za odbudową.

Janusz Simha Sujecki – Polak żydowskiego pochodzenia i wyznania mojżeszowego, varsavianista, stowarzyszenie Obrońcy Zabytków Warszawy

Zobacz także

Kelnerka przyjmująca zamówienie w restauracji za pomocą przenośnego tabletu do składania zamówień.

Technikum. Czy warto wybrać taką szkołę?

Szkoła, po skończeniu której absolwent otrzymuje maturę i konkretny zawód może być doskonałym wyborem dla osób z zainteresowaniami konkretnymi. Ukierunkowanych technicznie, predestynowanych do pracy z nowoczesnymi technologiami, maszynami. Ale bardzo…

Zbliżenie dłoni używających czerwonej poziomicy do układania płytek.

Szkoła zawodowa. Czy słusznie się jej wstydzą?

Szkoła branżowa I stopnia, czyli szkoła zawodowa. Jest to obciach czy może dobry wybór na dzisiejsze czasy? Tak, to może być dobry wybór, tylko oczywiście jak zawsze – nie dla…

Sposoby na uniknięcie kontuzji. Jak grać nie robiąc sobie krzywdy

Sport to zdrowie, jak mawia tradycyjne porzekadło: „w zdrowym ciele…zdrowe cielę”.  Warto jednak mieć świadomość, jak trenować z głową. To znaczy tak, by mieć z tego przyjemność, pożytek i nie zrobić…