Warszawa
27/06/2026, 21:58
Mainly clear
Mainly clear
29°C
Ciśnienie: 1021 mb
Wilgotność: 55%
Wiatr: 1.9 m/s SE
Opis: 0mm /0% / Rain
Prognoza
28/06/2026
Dzień
07
Prognoza
38°C
Wiatr: 6.5 m/s SE
Opis: 0mm / 0% / Rain
Prognoza
29/06/2026
Dzień
07
Prognoza
37°C
Wiatr: 4.7 m/s NNE
Opis: 0mm / 39% / Rain
 
Subskrybuj

Zmiana w Straży Miejskiej. Nowa komendant przejęła obowiązki

Funkcjonariusze policji miejskiej stoją na baczność podczas ceremonii. Oficjalne władze i goście przyglądają się.
fot. Straż Miejska

Komendant Straży Miejskiej Zbigniew Leszczyński oficjalnie pożegnał się ze stanowiskiem. Jego miejsce zajęła Magdalena Ejsmont. To pierwsza kobieta na czele Straży Miejskiej w jej historii.

W piątek, 27 maja w siedzibie Straży Miejskiej odbyła się uroczystość przekazania stanowiska. Dotychczasowy komendant Zbigniew Leszczyński podziękował współpracownikom oraz miastu za szesnaście lat służby. Wymienił, jakie jego zdaniem sukcesy miała na koncie kierowana przez niego formacja. Życzył sukcesów swojej następczyni.

„Nadszedł dzień, kiedy trzeba się z tą formacją pożegnać. Chciałem dziś powiedzieć, że miałem to szczęście, że w Straży Miejskiej spotkałem wspaniałych ludzi, którzy pomogli mi tworzyć to, co dzisiaj zostawiam. Nasza straż jest bardzo profesjonalna, godna zaufania, tak, jak pracujący tu ludzie. Było dla mnie ogromnym zaszczytem, że mogłem z nimi pracować(…) Lata pracy z Wami pozwoliły dojść do punktu, kiedy mieliśmy 72 proc. poparcia warszawiaków (…) Szczerze wierzę, że poprowadzi Pani Straż Miejską w przyszłość, jakiej pragną warszawiacy” – mówił Zbigniew Leszczyński.

„Chcę, byśmy byli prawdziwym zespołem i drużyną, która w oczach mieszkańców Warszawy będzie odnosiła same zwycięstwa i miała znakomitą reputację” – powiedziała z kolei Magdalena Ejsmont. Magdalena Ejsmont jest pierwszą kobietą-komendantem stołecznej Straży Miejskiej w historii. W stołecznym ratuszu odpowiadała za bezpieczeństwo imprez masowych i zgromadzeń. Wcześniej pracowała w służbach specjalnych, służyła w Afganistanie.

Kim jest Magdalena Ejsmont?

Magdalena Ejsmont w latach 2017 – 2022 pracowała w Biurze Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego stołecznego ratusza. Wcześniej przez dziesięć lat w służbach specjalnych zajmowała stanowiska związane z bezpieczeństwem Sił Zbrojnych RP w kraju i za granicą. Służyła też w Afganistanie. Jest absolwentką Akademii Obrony Narodowej na kierunku Zarządzanie Ruchem Lotniczym. Jest pierwszą kobietą na czele Straży Miejskiej.

Kierował Strażą przez 16 lat

Zbigniew Leszczyński do Straży Miejskiej trafił w 2006 roku. Mianowała go Hanna Gronkiewicz-Waltz. Sukcesy to bardzo dobrze oceniany Eko Patrol i patrole medyczne. Wpadki to m. in. przyznanie w rozmowie z dziennikarzem, że przed referendum w sprawie odwołania HGW strażnicy wypisują mniej mandatów. A ostatnio przetarg na drogą motorówkę, a zdaniem niektórych pobłażliwość dla źle parkujących kierowców.

Zobacz także

Afrykańskie upały w stolicy. Ciężki weekend dla mieszkańców, ludzi i nie tylko ich

Lato dopiero się zaczęło, a już w najbliższą sobotę i niedzielę czeka nas być może najcięższy czas. Afrykańskie upały dotarły do Polski, w tym do stolicy. Temperatura zbliża się do…

Sylwetki trawy pampasowej na tle jasnego słońca i błękitnego nieba.

UPAŁ, który może nas ZABIĆ. Pamiętajmy o zasadach, które chronią życie

Upieczenie się żywcem w samochodzie, śmierć w wyniku udaru bądź odwodnienia – to tylko niektóre zagrożenia, które czyhają na nas w upalne dni. Afrykański gorąc właśnie dotarł do Warszawy. Po…

Kelnerka przyjmująca zamówienie w restauracji za pomocą przenośnego tabletu do składania zamówień.

Technikum. Czy warto wybrać taką szkołę?

Szkoła, po skończeniu której absolwent otrzymuje maturę i konkretny zawód może być doskonałym wyborem dla osób z zainteresowaniami konkretnymi. Ukierunkowanych technicznie, predestynowanych do pracy z nowoczesnymi technologiami, maszynami. Ale bardzo…