Warszawa
27/06/2026, 20:40
Clear sky
Clear sky
31°C
Ciśnienie: 1021 mb
Wilgotność: 55%
Wiatr: 2.6 m/s SE
Opis: 0mm /0% / Rain
Prognoza
28/06/2026
Dzień
07
Prognoza
38°C
Wiatr: 6.5 m/s SE
Opis: 0mm / 0% / Rain
Prognoza
29/06/2026
Dzień
07
Prognoza
37°C
Wiatr: 4.7 m/s NNE
Opis: 0mm / 39% / Rain
 
Subskrybuj

Oszukać przeznaczenia się nie udało. Ale Zieloni Kanonierzy wicemistrzami Polski!

Koszykówka Nike na boisku z twardego drewna
fot. Pixabay

Legia Warszawa przegrała we Wrocławiu ze Śląskiem Wrocław 77:90, w piątym meczu finału koszykarskich mistrzostw Polski. Stan rywalizacji finałowej to 4:1 dla wrocławian. A to oznacza, że to wrocławianie zostali mistrzami Polski. Srebrny medal dla legionistów to jednak ogromny sukces. Przed sezonem planem był awans do play off.

Podopieczni Wojciecha Kamińskiego w sezonie zasadniczym spisywali się bardzo solidnie, zajęli w lidze szóste miejsce. Tuż za świeżo upieczonym mistrzem Polski.

Fazę zasadniczą wygrał zespół Sierleccy Czarni Słupsk, drugi byl Anwil Włocławek. Trzecie miejsce zajmowała drużyna Arger BM Stal Ostrów Wielkopolski, czwarte Enea Zastal Zielona Góra. Piąty byl Śląsk, szósta Legia. Ósemkę uzupełniły Twarde Pierniki Toruń oraz King Szczecin.

Niespodziewany przebieg play off

A więc oba zespoły, które zmierzyły się w wielkim finale faworytem nie były. W ćwierćfinale legiomiści zmierzyli się z Arger BM Stal Ostrów Wielkopolski. Legia wygrała w rywalizacji do trzech zwycięstw faworyzowanego rywala 3:0. Z kolei Śląsk po pięciu spotkaniach wyeliminował stosunkiem 3:2 Eneę Zasstal BC ZIeloną Górę. W półfinale legioniści znów sprawili sensację eliminując Anwil Włocławek. Nawet nie chodzi o samo wyeliminowanie faworytów. Ale o sty;l Zieloni Kanonierzy potrzebowali tylko trzech spotkań. Wygrali we WŁocłaku 83:79 i 77:71, potem w Warszawie 87:77 pewnie awansując do finału. Śląsk mierzyl się z Grupą Sierleccy Czarni Słupsk. W Słupsku wygrał 77:57 i 91:66. We własnej hali przegrał aż 60:123 i ponownie 69:89. O wszystkim decydował pojedynek w Słupsku, wygrany sensacyjnie przez wroclawian 81:71.

Finał ze Śląskiem

Sensacyjny skład finału stał sie faktem. Najpierw Śląsk wygrał we Wrocławiu nieznacznie 76:72, pote, przegrał 85:88. Rywalizacja przeniosła się do Warszawy. Legia przegrała oba mecze 74:81 i 63:66. Mecz we Wrocławiu w piątek, 27 maja mógł albo dać tytuł Śląskowi, albo przedłużyć nadzieje Legii. W pierwszej kwarcie zdecydowanie lepsi byli gospodarze, wygrali 27:11. W drugiej dominowali legioniści, zwyciężając 27:6. Prowadzili w połowie spotkania 38:33. Jednak trzecia kwarta zdecydowanie należała do zespołu Śląska, który zwyciężył 28:14, w meczu prowadził 61:52. Ostatnia kwarta była bardziej wyrównana, ale też lepsi byli zawodnicy Śląska, wygrywając 29:25 i cały mecz 90:77.

Pierwszy medal Legii od przeszło pół wieku

Ostatecznie rywalizację finałową wygrał Śląsk Wrocław 4:1. Po raz osiemnasty zdobył tytuł mistrza Polski. Legioniści zdobywając srebrny medal osiągnęli jednak niewątpliwy sukces. Trzecie miejsce zajął Anwil Włocławek, który w meczach o brąz pokonał Sierleckich Czarni Słupsk. Warto podkreślić, że ostatni wielki sukces – Puchar Polski – koszykarze Legii wywalczyli w 1970 roku. W roku 1969 zdobyli mistrzostwo Polski, rok wczęśniej wicemistrzostwo. W więc srebro Zielonych Kanonierów jest pierwszym medalem od ponad pół wieku!

Śląsk Wrocław – Legia Warszawa 90:77

(27-11, 6-27, 28-14, 29-25)

Stan rywalizacji  4:1 dla Śląska

Zobacz także

Afrykańskie upały w stolicy. Ciężki weekend dla mieszkańców, ludzi i nie tylko ich

Lato dopiero się zaczęło, a już w najbliższą sobotę i niedzielę czeka nas być może najcięższy czas. Afrykańskie upały dotarły do Polski, w tym do stolicy. Temperatura zbliża się do…

Sylwetki trawy pampasowej na tle jasnego słońca i błękitnego nieba.

UPAŁ, który może nas ZABIĆ. Pamiętajmy o zasadach, które chronią życie

Upieczenie się żywcem w samochodzie, śmierć w wyniku udaru bądź odwodnienia – to tylko niektóre zagrożenia, które czyhają na nas w upalne dni. Afrykański gorąc właśnie dotarł do Warszawy. Po…

Kelnerka przyjmująca zamówienie w restauracji za pomocą przenośnego tabletu do składania zamówień.

Technikum. Czy warto wybrać taką szkołę?

Szkoła, po skończeniu której absolwent otrzymuje maturę i konkretny zawód może być doskonałym wyborem dla osób z zainteresowaniami konkretnymi. Ukierunkowanych technicznie, predestynowanych do pracy z nowoczesnymi technologiami, maszynami. Ale bardzo…