Czwartkowa sesja Rady Warszawy dotyczyła absolutorium dla władz stolicy. Jednak, co oczywiste obrady zdominował też temat afery wokół Szpitala Południowego.
Sesja trwała niemal całą noc. Nie zabrakło w jej trakcie spraw kontrowersyjnych. W tym dyskusji o aferze wokół Szpitala Południowego. Odpowiedzialna m.in. za nadzór nad ochroną zdrowia wiceprezydent stolicy Renata Kaznowska dość zdawkowo odniosła się w swym wystąpieniu do samego tematu szpitala. Stwierdziła jedynie, że sprawę należy dogłębnie wyjaśnić. Przedstawiła też ogólne zasady funkcjonowania i zarządzania placówkami szpitalnymi w stolicy. Z kolei przewodnicząca Rady Warszawy, Ewa Malinowska-Grupińska stanowczo zaprzeczyła, by miała cokolwiek wspólnego „salonikiem VIP” w Szpitalu Południowym. Ostatecznie radni opozycyjnego Prawa i Sprawiedliwości wycofali się ze złożenia wniosku o odwołanie przewodniczącej. Już bardzo późnym wieczorem do tematu odnosił się prezydent stolicy Rafał Trzaskowski. Przypominał chronologię działań ratusza w sprawie Szpitala Południowego. Znalazła się też ona na stronie miejskiego ratusza. Jak przekonywał prezydent stolicy, już 10 czerwca ratusz zajął się sprawą.
Ratusz o chronologii zdarzeń w Szpitalu Południowym
Chronologię zdarzeń zamieścił też Urząd Miasta. „Oświadczenie majątkowe Dawid Kacprzyk złożył 8 czerwca. 10 czerwca pojawił się pierwszy publiczny wpis redaktora P. Słowika. 11 czerwca prezydent zlecił audyt w Szpitalu Południowym. Audyt zaczął się 15 czerwca, a w jego efekcie szpital rozwiązał umowy z Dawidem Kacprzykiem i skierował zawiadomienie do prokuratury w sprawie podejrzenia oszustwa. 18 czerwca odwołano zarząd Szpitala Południowego, następnego dnia Radę Nadzorczą, a w tym tygodniu odwołano polityków z Rad Nadzorczych spółek medycznych – czytamy w komunikacie na stronie ratusza. We wtorek, Wystąpienie byłego ordynatora chirurgii Szpitala Południowego, doktora Emila Jędrzejewskiego, który opowiadał nie tylko o rzekomo ogromnej skali nieprawidłowości, do których miało dochodzić w szpitalu, ale o zgonach osób, które miałyby być ofiarami niekompetencji personelu medycznego i bałaganu organizacyjnego. Po tych słowach Prezydent złożył zawiadomienie do Prokuratora Generalnego z prośbą o pilne podjęcie stosownych czynności wyjaśniających” – czytamy w komunikacie.
Prezydent z absolutorium i wotum zaufania
Drugim kluczowym tematem sesji była dyskusja nad wykonaniem budżetu miasta, wotum zaufania i absolutorium dla władz stolicy. Przedstawiając raport o stanie miasta, Rafał Trzaskowski przekonywał, że rozwój Warszawy oparty jest na trzech filarach. To bezpieczeństwo, demografia i ludzie oraz wygoda transportu. Wymienił m.in. poprawę bezpieczeństwa na przejściach dla pieszych, realny spadek liczby śmiertelnych wypadków. Za osiągnięcie uznał też inwestycje w poszczególnych dzielnicach, rozwój edukacji, bezpłatne żłobki. Wreszcie rozwój komunikacji, w tym uruchomienie tramwajów na Stegny i Rakowiecką oraz dalszą rozbudowę sieci metra. Przeciwne zdanie mieli radni opozycji, którzy ostro krytykowali działania ratusza. Przedstawiciele PiS i Lewicy twierdzili, że w mieście nie są realizowane w wystarczający sposób inwestycje. Według Prawa i Sprawiedliwości pieniądze w mieście są, ale są źle wykorzystywane. Z kolei według Lewicy postulaty jej wyborców nie są realizowane. Za udzieleniem absolutorium zagłosowali radni Koalicji Obywatelskiej. Przeciwko był PiS oraz koalicja Lewica – Miasto Jest Nasze – Lepsze Jutro. Ostatecznie absolutorium radni przyjęli.
(Maks)



