Warszawa
24/06/2026, 18:10
Clear sky
Clear sky
26°C
Ciśnienie: 1017 mb
Wilgotność: 34%
Wiatr: 3.5 m/s NW
Opis: 0mm /0% / Rain
Prognoza
25/06/2026
Dzień
07
Prognoza
30°C
Wiatr: 4 m/s NW
Opis: 0mm / 2% / Rain
Prognoza
26/06/2026
Dzień
01
Clear sky
32°C
Wiatr: 3.1 m/s NE
Opis: 0mm / 0% / Rain
 
Subskrybuj

Hokej na lodzie, piłka ręczna i żużel. Kiedyś Warszawa była w nich hegemonem. Zapomniane sportowe legendy stolicy

Kolaż: bramka do piłki ręcznej, hokeiści na lodzie, żużlowcy
Piłka ręczna i żużel to sporty w Polsce niezwykle popularne. Hokej nieco mniej, choć to dyscyplina bardzo widowiskowa. Przed laty hokeiści Legii dominowali ligę, żużlowcy z Warszawy zdobywali medale mistrzostw Polski, a szczypiorniści Warszawianki grali jak równy z równym z drużynami z Płocka i Kielc, dziś grającymi w Lidze Mistrzów. Niestety, to już historia fot. Pixabay

Pierwszym mistrzem Polski na żużlu był klub z Warszawy, a stołecznych zespołów było kilka. Dziś nie ma żadnego. Hokeiści Legii przed laty byli w Polsce hegemonem, są rekordzistami pod względem trofeów. Dziś w dorosłym hokeju drużyny ze stolicy nie ma. Piłkarze ręczni Warszawianki rywalizowali z Wisłą Płock i kielecką Iskrą (Vive, Łomża etc.)  o medale mistrzostw Polski. Teraz plączą się w niższych ligach, a ich ówcześni rywale robią furorę w Europie. Popularne dyscypliny – żużel, piłka ręczna, hokej na lodzie, nie mają dziś silnej reprezentacji w stolicy.

W piłce nożnej, siatkówce i koszykówce warszawski sport ma bardzo silnych reprezentantów. Są jednak bardzo popularne w kraju dyscypliny,  w których warszawskie zespoły albo nie występują wcale, albo plączą się gdzieś w niskich ligach. A kiedyś tak nie było.

Czarny sport – popularny w Polsce, zapomniany w stolicy

Pierwsze żużlowe mistrzostwo Polski, w 1948 roku, wywalczył PKM Warszawa, zespół, który powstał w 1924 roku. Po 1950 r. przestał istnieć. Nie był to jednak koniec speedwaya w Warszawie. W lidze wciąż występowały Legia oraz Budowlani/Skra. Skra zajęła trzecie miejsce w mistrzostwach Polski 1949 roku, czwarte w 1950 i 1955. W 1955 roku podzieliła los PKM. Legia z kolei zdobyła w 1952 nawet wicemistrzostwo ale jako CWKS jeżdżąc we… Wrocławiu (Legia występowała tam w latach 1952-54). W stolicy największym sukcesem Legii jest trzecie miejsce z 1959 r. W następnym sezonie sekcja przeniosła się do Gdańska, gdzie wchłonęło ją miejscowe Wybrzeże. Pod koniec ubiegłego i na początku obecnego stulecia były próby odbudowy czarnego sportu w Warszawie. W roku 2000 przy Gwardii powstała sekcja żużla. Klub zmieniał nazwy z Gwardia na WTŻ, potem na WKM. Grał na trzecim i drugim poziomie, od 2004 roku nie ma jednak klubu na szczeblu ligowym.

Rządzili polską ligą. W rozgrywkach nie ma ich od lat

Hokej na lodzie, choć z uwagi na brak sukcesów reprezentacji jest mało popularny w Polsce, to jedna z najbardziej widowiskowych dyscyplin drużynowych. Jedna z najfajniejszych zimowych. W Warszawie sekcja hokejowa Legii powstała w 1927 roku. Odnosiła spore sukcesy już wtedy – mistrz 1933,  wicemistrz 1928 i 1931 oraz 3 miejsce latach 1929 i 1930. Po wojnie to okres pełnej dominacji. W 1949 trzecie miejsce, a potem w latach 1951-1967 12 tytułów mistrza kraju, 5 wicemistrza. Łącznie hokeiści Legii zostali 13 razy mistrzami Polski, 7 razy wicemistrzami i 3 razy zajęli trzecią pozycję. Potem coś się zacięło, było gorzej, aż w latach 1982 – 2005 sekcja była zawieszona. Później dwukrotnie wznowiona. Jednak po 2015 roku klub nie zgłosił drużyny hokejowej do rozgrywek. Prowadzi za to szkolenia młodzieży i drużyny juniorskie.

Walczyli z drużynami dzisiejszej Ligi Mistrzów

Nieco inaczej przedstawia się historia piłkarzy ręcznych Warszawianki. Sekcja powstała przy klubie w latach 20-ych ub. wieku. Prawdziwy gwiezdny czas warszawscy szczypiorniści przeżywali w latach 90-ych i 2000. O tytuł walczyli z Iskrą (później Vive, dziś Łomża) Kielce oraz Wisłą Płock. Warszawianka wywalczyła wicemistrzostwo  Polski w latach 1994, 2002, 2003, trzecie miejsce 1979, 1993, 1999, 2004, 2005. Warszawscy szczypiorniści zdobyli Puchar Polski w roku 1994 i 2002. W zespole grali wybitni zawodnicy. Między innymi takie legendy polskiej piłki ręcznej jak Sławomir Szmal, Rafał Kuptel, Marcin Wichary, Grzegorz Tkaczyk. Warszawianka odnosiła sukcesy, ale z przyczyn finansowych klub rozwiązał sekcję piłkarzy ręcznych w roku 2004. Potem zespół był reaktywowany i wycofywany. Dziś występuje w I lidze (trzeci poziom rozgrywek) razem z AZS AWF Warszawa i AZS UW Warszawa.  Czas pokaże, czy w stolicy pojawią się jeszcze liga żużla oraz hokeiści i szczypiorniści na najwyższym poziomie.

WCZORAJ i DZIŚ

HOKEJ NA LODZIE

Legia – Mistrz Polski (13 x) 1933, 1951, 1952, 1953, 1954, 1955, 1956, 1957, 1959, 1961, 1963, 1964, 1967; Wicemistrz Polski (7x): 1928, 1931, 1958, 1960, 1962, 1965, 1966; Trzecie miejsce (3x): 1929, 1930, 1949

Dziś – drużyna wycofana z dorosłych rozgrywek. Działa akademia

PIŁKA RĘCZNA

Warszawianka – wicemistrz Polski (3x) 1994, 2002, 2003; trzecie miejsce (5x) 1979, 1993, 1999, 2004, 2005. Puchar Polski 1994 i 2002

Dziś – Warszawianka, AZS UW i AZS AWF grają na trzecim poziomie rozgrywek (II liga)

ŻUŻEL

PKM – mistrz Polski 1948

SKRA – wicemistrz 1950

Legia – trzecie miejsce 1959

Dziś – brak zespołu na poziomie ligowym. Warszawskie Towarzystwo Speedweya stara się odbudować czarny sport

(Materiał archiwalny)

Zobacz także

Legia jest złota a Dziki brązowe. Warszawski sport koszykówką dziś stoi

Legia Warszawa Mistrzem Polski w koszykówce! Z kolei zespół Dzików Warszawa osiągnął swój historyczny sukces, zdobywając brązowy medal. Rywalizacja Legii Warszawa i Zastalu Zielona Góra o tytuł miała dramatyczny przebieg.…

Kto zaskoczył, przekonał, lub zawiódł – plusy i minusy początku Mistrzostw Świata 2026

Świetne Stany Zjednoczone, zachwycające Argentyna i Anglia. Bardzo silne Francja i Norwegia. Totalny zawód w wykonaniu Hiszpanii, Portugalii i Turcji. Oceniamy plusy i minusy początku mundialu. Mistrzostwa Świata trwają w…

Komu puchar, komu łzy? Piłka w cieniu mafii i polityki. A może… wszystko w cieniu piłki

Osiem lat temu turniej w postsowieckiej, bandyckiej Rosji. Potem w Katarze, w cieniu łamania praw człowieka, morderczej pracy robotników. A dziś w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i Meksyku. W cieniu kontrowersji…