Warszawa
22/06/2026, 18:35
Clear sky
Clear sky
26°C
Ciśnienie: 1020 mb
Wilgotność: 44%
Wiatr: 3.8 m/s N
Opis: 0mm /43% / Rain
Prognoza
23/06/2026
Dzień
07
Prognoza
27°C
Wiatr: 4.3 m/s NW
Opis: 0mm / 0% / Rain
Prognoza
24/06/2026
Dzień
07
Prognoza
28°C
Wiatr: 4.6 m/s NW
Opis: 0mm / 0% / Rain
 
Subskrybuj

Uniwersytet Warszawski w piątej setce na świecie. Źle, dobrze, czy bez znaczenia?

Ozdobna brama wejściowa na Uniwersytet Warszawski, charakteryzująca się klasycystyczną architekturą i rzeźbami.
Uniwersytet Warszawski, fot. Adrian Grycuk Wikipedia By Adrian Grycuk - Praca własna, CC BY-SA 3.0 pl, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=78344754

Uniwersytet Warszawski znalazł się na liście tysiąca najlepszych uczelni w Rankingu Szanghajskim. Razem z Uniwersytetem Jagiellońskim zajął miejsce w przedziale 401 – 500. To najlepsze dwie polskie uczelnie. W zestawieniu znalazło się ich jedenaście. Dlaczego tak nisko i czy jest się czym przejmować?

Organizacja ShanghaiRanking Consultancy opublikowała tegoroczną Listę Szanghajską – Academic Ranking of World Universities (ARWU) – zestawienie tysiąca najlepszych uczelni na świecie. Uniwersytet Warszawski znalazł się w przedziale 401–500.

Co to jest Lista Szanghajska

Jak przypomina UW, ARWU, zwany też Listą Szanghajską, to międzynarodowy ranking najlepszych uczelni świata publikowany od 2003 roku. Uniwersytet Warszawski jest jedną z 11 najlepszych polskich uczelni ujętych w tegorocznym zestawieniu. Razem z Uniwersytetem Jagiellońskim zajmuje miejsce w przedziale 401–500 – podkreśla UW. Z jednej strony fakt bycia jedną z dwóch najlepszych polskich szkół cieszy. Martwić może miejsce zaledwie w piątej setce. Czy faktycznie powinien? Niekoniecznie. Z jednej strony oczywiście polskie uczelnie mają szereg wad, a polski system edukacji nie jest doskonały. Ale też są obiektywne przyczyny wpływające na wyniki rankingu, niemające większego wpływu na jakość uczelni. Po pierwsze jednym ze wskaźników jest liczba absolwentów i pracowników, którzy otrzymali Nagrodę Nobla lub Medal Fieldsa. Albo liczba liczby autorów najczęściej cytowanych prac naukowych, przy czym liczą się te anglojęzyczne. W przypadku przedmiotów ścisłych ma to znaczenie. W przypadku humanistycznych uczelnia jest bez szans, bo prace są po polsku.

Problem rozdrobnienia

Wreszcie istotna kwestia, na którą zwrócił jakiś czas temu w wywiadzie dla Salonu 24 prof. Michał Kleiber. Były szef Polskiej Akademii Nauk tłumaczył, że w Polsce uczelnie są ROZDROBNIONE. To znaczy oddzielnie występuje politechnika, osobno szkoła medyczna, osobno uniwersytet pedagogiczny, osobno uniwersytet, czy laboratorium badawcze. W USA jest to połączone. To tak, jakby Politechnika Warszawska, Uniwersytet Medyczny i Uniwersytet Warszawski były połączone w jeden uniwersytet. Tak więc wiele bardziej miarodajnym kryterium może być ranking poszczególnych instytutów, bądź wydziałów. I tu polskie szkoły wypadają znacznie lepiej. Choć, do ideału wciąż daleko. Jednak bywają miejsca znacznie wyższe niż piąta, bądź szósta setka rankingu. W tegorocznym Rankingu Szanghajskim pierwsze miejsce uzyskał  Uniwersytet Harvarda. Kolejne to także amerykańskie  Uniwersytet  Stanforda oraz Instytut  Technologiczny Massachusetts (MIT).

(źródło UW, ARWU, NTW)

Zobacz także

Kelnerka przyjmująca zamówienie w restauracji za pomocą przenośnego tabletu do składania zamówień.

Technikum. Czy warto wybrać taką szkołę?

Szkoła, po skończeniu której absolwent otrzymuje maturę i konkretny zawód może być doskonałym wyborem dla osób z zainteresowaniami konkretnymi. Ukierunkowanych technicznie, predestynowanych do pracy z nowoczesnymi technologiami, maszynami. Ale bardzo…

Zbliżenie dłoni używających czerwonej poziomicy do układania płytek.

Szkoła zawodowa. Czy słusznie się jej wstydzą?

Szkoła branżowa I stopnia, czyli szkoła zawodowa. Jest to obciach czy może dobry wybór na dzisiejsze czasy? Tak, to może być dobry wybór, tylko oczywiście jak zawsze – nie dla…

Sposoby na uniknięcie kontuzji. Jak grać nie robiąc sobie krzywdy

Sport to zdrowie, jak mawia tradycyjne porzekadło: „w zdrowym ciele…zdrowe cielę”.  Warto jednak mieć świadomość, jak trenować z głową. To znaczy tak, by mieć z tego przyjemność, pożytek i nie zrobić…