Warszawa
23/06/2026, 20:08
Mainly clear
Mainly clear
22°C
Ciśnienie: 1023 mb
Wilgotność: 70%
Wiatr: 2.8 m/s NNW
Opis: 0mm /0% / Rain
Prognoza
24/06/2026
Dzień
07
Prognoza
27°C
Wiatr: 3.9 m/s NW
Opis: 0mm / 0% / Rain
Prognoza
25/06/2026
Dzień
07
Prognoza
30°C
Wiatr: 3.5 m/s NW
Opis: 0mm / 0% / Rain
 
Subskrybuj

Szpital Południowy znowu  przyjmuje pacjentów

Probówka z wynikiem pozytywnym na COVID-19 i znacznikiem wyboru.
fot. Pixabay

Szpital Południowy w Warszawie po dwutygodniowej przerwie wznowił przyjmowanie pacjentów. Działa też nowa instalacja tlenowa.  

W sobotę po południu, o godzinie 13.00 Szpital Południowy w Warszawie znów zaczął przyjmować pacjentów. Od dwóch tygodni w szpitalu trwała budowa nowej, niezależnej instalacji tlenowej. Poprzednia była przeciążona. Z tego powodu szpital przerwał przyjmowanie nowych pacjentów. Od piątku działa już nowa instalacja.

Nowa instalacja, nowi pacjenci

W piątek „Pomiarem ciśnienia tlenu i szczelności instalacji zakończyliśmy trwającą 2 tyg. wielką operację budowy dodatkowej instalacji tlenowej w szpitalu Południowym. Jutro zaczynamy przyjęcia. Dziękuję wszystkim współpracownikom za olbrzymie zaangażowanie i determinację” – poinformowała w mediach społecznościowych wiceprezydent Warszawy Renata Kaznowska. Jeszcze przed tym komunikatem wojewoda mazowiecki domagał się od władz Warszawy „wykorzystania pełnego potencjału placówki”.

Ratusz vs wojewoda

„Informujemy, że Wojewoda bezwzględnie oczekuje od władz m.st. Warszawy wykorzystania pełnego potencjału Szpitala Południowego, tzn. natychmiastowego udostępnienia łóżek dla pacjentów z Covid-19. Placówka zgodnie z decyzją powinna przygotować i udostępniać 300 łóżek dla pacjentów z Covid-19, w tym 80 miejsc respiratorowych, natomiast zgodnie z dziś przesłanym raportem, obecnie Miasto Stołeczne Warszawa w szpitalu zapewniło jedynie 69 łóżek, w tym 26 miejsc respiratorowych dla pacjentów z Covid-19 (stan na 12 listopada br.). Ze względu na prowadzoną modernizację instalacji tlenowej od końca października br., placówka wstrzymała przyjęcia nowych pacjentów, jednocześnie nie korzystając z pomocy dostarczonej przez Wojewodę w tym zakresie (butle, zbiornik z tlenem). Miasto zadeklarowało dzisiaj wznowienie przyjęć do Szpitala tymczasowego od jutra tj. 13 listopada” – pisał wojewoda. Z kolei miasto argumentowało już wcześniej, że placówka nie jest w stanie spełnić wygórowanych oczekiwań wojewody. A awaria sieci tlenowej wynikała właśnie z jej przeciążenia.

Wstrzymane przyjęcia

Placówka pod koniec października wstrzymała przyjmowanie nowych pacjentów. Jak przypomniał Urząd Miasta, 24 października 2021 roku, w placówce padł rekord liczby przyjętych pacjentów – 270 osób. Wszyscy leczeni wymagali tlenoterapii na różnych urządzeniach, w tym również podłączenia do urządzeń typu hi-flow (aparat do wysoko-przepływowej terapii tlenem) oraz respiratorów – informuje ratusz. Z powodu ogromnego poboru tlenu instalacja  została uszkodzona – przypomnieli urzędnicy. Po naradach sztabu antykryzysowego szpital wstrzymał przyjmowanie nowych  pacjentów. Chorzy  przebywający w placówce pozostali w niej. Jak informował  Urząd Miasta, aby zapewnić odpowiednią wydajność sieci tlenowej w placówce budowano nowa instalacje. Od piątku, 12 listopada instalacja już działa. A od soboty szpital przyjmuje pacjentów.

Zobacz także

Kelnerka przyjmująca zamówienie w restauracji za pomocą przenośnego tabletu do składania zamówień.

Technikum. Czy warto wybrać taką szkołę?

Szkoła, po skończeniu której absolwent otrzymuje maturę i konkretny zawód może być doskonałym wyborem dla osób z zainteresowaniami konkretnymi. Ukierunkowanych technicznie, predestynowanych do pracy z nowoczesnymi technologiami, maszynami. Ale bardzo…

Zbliżenie dłoni używających czerwonej poziomicy do układania płytek.

Szkoła zawodowa. Czy słusznie się jej wstydzą?

Szkoła branżowa I stopnia, czyli szkoła zawodowa. Jest to obciach czy może dobry wybór na dzisiejsze czasy? Tak, to może być dobry wybór, tylko oczywiście jak zawsze – nie dla…

Sposoby na uniknięcie kontuzji. Jak grać nie robiąc sobie krzywdy

Sport to zdrowie, jak mawia tradycyjne porzekadło: „w zdrowym ciele…zdrowe cielę”.  Warto jednak mieć świadomość, jak trenować z głową. To znaczy tak, by mieć z tego przyjemność, pożytek i nie zrobić…