W poniedziałek, 11 grudnia, prawie dwa miesiące po wyborach i miesiąc po otwarciu pierwszego posiedzenia Sejmu X Kadencji posłowie wybrali Donalda Tuska na premiera. Za głosowało 248 posłów.
Wcześniej parlamentarzyści wysłuchali expose Mateusza Morawieckiego, później głosowali nad wotum zaufania. Dotychczasowy szef rządu zgodnie z oczekiwaniem wotum nie uzyskał. Potem w ramach drugiego kroku konstytucyjnego posłowie wskazali Donalda Tuska na premiera. Prezydent Andrzej Duda przyjął dymisję gabinetu Mateusza Morawieckiego. We wtorek, 12 grudnia premier Donald Tusk wygłosi expose, posłowie będą nad nim debatować, potem zagłosują nad wotum zaufania. Jeśli Sejm je przegłosuje, nowy rząd zostanie zaprzysiężony w środę, o godzinie 9.00 w Pałacu Prezydenckim. Wyniki dotychczasowych głosowań wskazują wyraźnie, że nie będzie problemu z uzyskaniem sejmowej większości. Nie będzie więc potrzebny tzw. trzeci konstytucyjny krok. W wyborach 15 października 2023 roku Polacy, przy bardzo dużej frekwencji wybrali Sejm i Senat. Choć spośród partii pierwsze miejsce zajęło Prawo i Sprawiedliwość, większość sejmową łącznie mają partie dotychczas będące w opozycji – PiS nie ma bowiem zdolności koalicyjnych. Większość w Senacie uzyskali kandydaci opozycyjnego względem PiS Paktu Senackiego. Partie sejmowe – Lewica, Koalicja Obywatelska i Trzecia Droga – łącząca centrową Polskę 2050 oraz bardziej centroprawicowe Polskie Stronnictwo Ludowe zawarły koalicję. Marszałkiem Sejmu został Szymon Hołownia, lider Polski 2050, marszałkiem Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska z Koalicji Obywatelskiej. W poniedziałek Sejm wybrał premierem Donalda Tuska.
Donald Tusk ponownie premierem
Donald Tusk był w opozycji w PRL, w latach 90. tworzył Kongres Liberalno-Demokratyczny. Potem należał do Unii Wolności. W latach 1997 – 2001 był wicemarszałkiem Senatu i politykiem raczej drugiej ligi. Na top wkroczył na początku 2001 roku, gdy razem z Andrzejem Olechowskim (drugim w wyborach prezydenckich 2000 roku) i Maciejem Płażyńskim, marszałkiem Sejmu i jednym z liderów Akcji Wyborczej Solidarność powołali Platformę Obywatelską. Po pewnym czasie przejął całkowite rządy w nowej partii. W roku 2005 przegrał wybory parlamentarne z PiS-em i prezydenckie z Lechem Kaczyńskim, nie powstała planowana wówczas koalicja PO-PiS. Rok 2007 to już wygrane wybory przez PO i koalicja z PSL. Tusk był premierem w latach 2007 – 2014 (w 2011 PO wygrała wybory ponownie). Za to od 2014 roku Donald Tusk został przewodniczącym Rady Europejskiej, po zakończeniu dwóch kadencji kierował europejską chadecją. Do polskiej polityki wrócił w 2021 roku. 11 grudnia Sejm wybrał go na premiera.