Warszawa
23/06/2026, 12:45
Overcast
Prognoza
25°C
Ciśnienie: 1023 mb
Wilgotność: 70%
Wiatr: 3 m/s NNW
Opis: 0mm /0% / Rain
Prognoza
24/06/2026
Dzień
07
Prognoza
28°C
Wiatr: 3.7 m/s NW
Opis: 0mm / 0% / Rain
Prognoza
25/06/2026
Dzień
07
Prognoza
30°C
Wiatr: 4 m/s NNW
Opis: 0mm / 2% / Rain
 
Subskrybuj

Porsche, SAAB, Mercedes. Prawie jak nowe, ale porzucone

Czarny SUV Porsche Cayenne zaparkowany na zewnątrz
fot. ZDM

Porsche Cayenne i mercedes klasy „S” w doskonałym stanie to tylko niektóre samochody, wystawione w przetargu przez Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie.

Auta na ulicach porzucone przez właścicieli, to w stolicy prawdziwa plaga. To zazwyczaj wraki, które po odholowaniu trafiają na złom. A jednak, czasem zdarza się, że opuszczone zostają samochody całkowicie nowe. W doskonałym stanie, o dobrej wartości. Z ulicy ZDM je odholowuje. A właściciel się nie pojawia. Tak stało się właśnie z ośmioma samochodami, które Zarząd Dróg Miejskich wystawił na sprzedaż.

Super fury do kupienia

Mercedes klasy „S”, porsche Cayenne o dużej wartości, wyglądające jakby miało zaraz wyruszyć w drogę. SAAB, który wygląda, jakby ktoś wyszedł na chwilę, ma nawet choinkę zapachową. Mimo to ktoś te auta porzucił. Zarząd Dróg Miejskich je odholował. I nikt po cenne samochody się nie zgłosił. Stały się więc własnością miasta. ZDM ogłosił właśnie przetarg na zakup ośmiu aut. Auta te to m. in. dwa mercedesy –  mercedes S500, mercedes C200. W sprzedaży znalazło się też porsche cayenne. ZDM wystawił też na sprzedaż: ford mondeo mk3 kombi, mazda 6, ford fusion, saab 9-3, audi A6.

Porzucone “autograty”

Auta z ulic usuwane są na mocy dwóch ustaw. 130 a, która zakłada okoliczności takie jak stan nietrzeźwy kierującego, brak prawa jazdy, ważnego OC i inne. Z kolei artykuł 50 a zakłada, że usunąć można auta bez tablic rejestracyjnych, które wyglądają, jakby je ktoś porzucił. Jak przypomina ZDM, takie samochody usuwane są na wniosek Straży Miejskiej lub Policji i trafiają na parkingi firm, z którymi mamy podpisane stosowne umowy. Tam czekają na właściciela lub osobę uprawnioną do odbioru pojazdu. Jeśli w ciągu 6 miesięcy nikt po auta się nie zgłosi, przechodzą one na własność miasta z mocy ustawy. Zazwyczaj trafiają na złom. Tym razem ZDM zdecydował się samochody sprzedać, z uwagi na ich bardzo dobry stan.

„W 2020 r. ze stołecznych ulic usunęliśmy 10 626 nieprawidłowo zaparkowanych samochodów i 1978 wraków. W tym roku odholowaliśmy odpowiednio 8613 i 1375 pojazdów” – podsumowuje ZDM.

(źródło: ZDM)

Zobacz także

Kelnerka przyjmująca zamówienie w restauracji za pomocą przenośnego tabletu do składania zamówień.

Technikum. Czy warto wybrać taką szkołę?

Szkoła, po skończeniu której absolwent otrzymuje maturę i konkretny zawód może być doskonałym wyborem dla osób z zainteresowaniami konkretnymi. Ukierunkowanych technicznie, predestynowanych do pracy z nowoczesnymi technologiami, maszynami. Ale bardzo…

Zbliżenie dłoni używających czerwonej poziomicy do układania płytek.

Szkoła zawodowa. Czy słusznie się jej wstydzą?

Szkoła branżowa I stopnia, czyli szkoła zawodowa. Jest to obciach czy może dobry wybór na dzisiejsze czasy? Tak, to może być dobry wybór, tylko oczywiście jak zawsze – nie dla…

Sposoby na uniknięcie kontuzji. Jak grać nie robiąc sobie krzywdy

Sport to zdrowie, jak mawia tradycyjne porzekadło: „w zdrowym ciele…zdrowe cielę”.  Warto jednak mieć świadomość, jak trenować z głową. To znaczy tak, by mieć z tego przyjemność, pożytek i nie zrobić…