Warszawa
25/06/2026, 11:45
Clear sky
Clear sky
28°C
Ciśnienie: 1018 mb
Wilgotność: 48%
Wiatr: 2.7 m/s WNW
Opis: 0mm /0% / Rain
Prognoza
26/06/2026
Dzień
01
Clear sky
31°C
Wiatr: 3.1 m/s NE
Opis: 0mm / 0% / Rain
Prognoza
27/06/2026
Dzień
07
Prognoza
36°C
Wiatr: 2.8 m/s S
Opis: 0mm / 0% / Rain
 
Subskrybuj

Polacy w Zimowych Igrzyskach Olimpijskich. Po latach posuchy dwie fajne dekady

Szwajcarski narciarz zjeżdżający po zaśnieżonym stoku, numer 24 na jego kombinezonie.
fot. Pixabay

Już w piątek, 4 lutego startują Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Pekinie. Po dekadach posuchy od 2002 roku polskim zawodnikom udaje się na igrzyskach zdobywać medale.

Polacy w Zimowych Igrzyskach Olimpijskich przez dekady nie odgrywali większej roli. Między Igrzyskami w Sapporo 1972 roku i Igrzyskami w Salt Lake City w 2002 Biało-Czerwoni nie przywieźli ani jednego medalu. Medale Wojciecha Fortuny, Franciszka Gąsienicy Gronia, Krystyny Pilejczyk i Elwiry Seroczyńskiej do czasów Adama Małysza stawały się coraz bardziej odległym wspomnieniem, wręcz bajką o żelaznym wilku. Aż w końcu worek się rozwiązał. Dziś potęgą w sportach zimowych nie jesteśmy, ale z każdej olimpiady nasi zawodnicy przywożą jakiś krążek.

Lata posuchy i czas małyszomanii

W okresie międzywojennym i zaraz po wojnie Polacy startowali w zimowych igrzyskach, jednak pierwszy medal zdobył dopiero Franciszek Gąsienica Groń w 1956 roku w Cortina d’Ampezzo. Był to brąz w kombinacji norweskiej. Cztery lata później w Squaw Valley medale zdobyły nasze łyżwiarki szybkie – Elwira Seroczyńska srebro i Krystyna Pilejczyk brąz. Dwanaście lat później złoto w skokach narciarskich wywalczył w Sapporo Wojciech Fortuna. W 2002 roku, aż trzydzieści lat później medale – srebrny i brązowy – znów w skokach narciarskich wywalczył Adam Małysz. Cztery lata później w Turynie srebro zdobył Tomasz Sikora w Biathlonie a brąz Justyna Kowalczyk w biegach narciarskich. W Vancouver w 2010 r. złoto, srebro i brąz zdobyła Justyna Kowalczyk, dwukrotnie srebro Adam Małysz, a brąz łyżwiarki szybkie: Katarzyna Bachleda-Curuś, Katarzyna Woźniak, Luiza Złotkowska.

Ostatnie starty najlepsze

Najlepszy start w historii to Soczi, 2014. Dwa złote medale zdobył Kamil Stoch w skokach narciarskich, po jednym Zbigniew Bródka w łyżwiarstwie szybkim oraz Justyna Kowalczyk. Srebro wywalczyły nasze panczenistki       Natalia Czerwonka, Katarzyna Bachleda-Curuś, Katarzyna Woźniak, Luiza Złotkowska w biegu drużynowym. Brąz zdobyli łyżwiarze szybcy Zbigniew Bródka, Konrad Niedźwiedzki, Jan Szymański w biegu drużynowym. W Pjongczangu w 2018 roku złoto zdobył Kamil Stoch a brąz nasza drużyna skoczków w konkursie drużynowym w składzie Maciej Kot, Stefan Hula, Dawid Kubacki, Kamil Stoch. Jak będzie w tym roku?

 

Zobacz także

Sylwetki trawy pampasowej na tle jasnego słońca i błękitnego nieba.

UPAŁ, który może nas ZABIĆ. Pamiętajmy o zasadach, które chronią życie

Upieczenie się żywcem w samochodzie, śmierć w wyniku udaru bądź odwodnienia – to tylko niektóre zagrożenia, które czyhają na nas w upalne dni. Afrykański gorąc właśnie dotarł do Warszawy. Po…

Kelnerka przyjmująca zamówienie w restauracji za pomocą przenośnego tabletu do składania zamówień.

Technikum. Czy warto wybrać taką szkołę?

Szkoła, po skończeniu której absolwent otrzymuje maturę i konkretny zawód może być doskonałym wyborem dla osób z zainteresowaniami konkretnymi. Ukierunkowanych technicznie, predestynowanych do pracy z nowoczesnymi technologiami, maszynami. Ale bardzo…

Zbliżenie dłoni używających czerwonej poziomicy do układania płytek.

Szkoła zawodowa. Czy słusznie się jej wstydzą?

Szkoła branżowa I stopnia, czyli szkoła zawodowa. Jest to obciach czy może dobry wybór na dzisiejsze czasy? Tak, to może być dobry wybór, tylko oczywiście jak zawsze – nie dla…