Warszawa
24/06/2026, 22:45
Clear sky
Clear sky
23°C
Ciśnienie: 1020 mb
Wilgotność: 64%
Wiatr: 1.9 m/s NNE
Opis: 0mm /0% / Rain
Prognoza
25/06/2026
Dzień
07
Prognoza
30°C
Wiatr: 3.5 m/s WNW
Opis: 0mm / 2% / Rain
Prognoza
26/06/2026
Dzień
01
Clear sky
32°C
Wiatr: 3.2 m/s NNE
Opis: 0mm / 0% / Rain
 
Subskrybuj

Kryzys mieszkaniowy, a wolnych lokali jest sporo. Prawy brzeg pustostanem stoi

Ceglany dziedziniec z drzewami i budynkiem mieszkalnym. Stara architektura.
kamienica zdj. ilustr. fot. Adrian Grycuk/Wikipedia By Adrian Grycuk - Praca własna, CC BY-SA 3.0 pl, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=77167574

W Warszawie na Pradze, Grochowie, Kamionku jest wiele mieszkań pustych, w których nie mieszka nikt. Nie można ich kupić ani wynająć na rynku. Bo czekają na remont i przekazanie do puli mieszkań socjalnych/komunalnych. Ale to trwa. Czy rozwiązaniem byłoby wpuszczenie tych mieszkań na rynek, a uzyskanych w ten sposób pieniędzy przekazanie na stworzenie nowych zasobów? Zdania są podzielone.

Pan Wojtek był samotnym, powszechnie lubianym mieszkańcem jednej z kamienic na Grochowie. Przedsiębiorcą. Ale nie z tych, o jakich mówi się w telewizjach, co to jeżdżą drogimi samochodami, rozwalają kasę, nie mają co robić z pieniędzmi. Był przedsiębiorcą ciężko pracującym od rana do nocy, jako przysłowiowa złota rączka. Na życie starczało, nic ponad to. Mieszkał spokojnie, zajmował lokal komunalny. Na początku 2014 roku zasłabł na ulicy. Niestety wezwane na miejsce pogotowie nie dało rady. Mimo starań ratowników medycznych mężczyzna zmarł. Nie pozostawił rodziny. Zostało za to puste mieszkanie komunalne. Według prawa wróciło ono do zasobu gminy. Niebawem od śmierci pana Wojtka minie osiem lat. Lokal stoi pusty, jak stał.

– Trochę to niepokojące – mówi pani Paulina, sąsiadka zmarłego mężczyzny. – Dla mnie jako lokatorki, jednak dobrze by było, aby ktoś tam mieszkał. Fakt, że jest obok nieogrzewany lokal, niekorzystnie wpływa też na mieszkanie, w którym mieszkam – mówi kobieta. Lokali podobnych do tego, opuszczonego przez pana Wojtka jest w Warszawie wiele. Nasza reporterka zadzwoniła do jednego z prawobrzeżnych ZGN-ów. Zapytała, czy może wynająć któreś z pustych mieszkań. – Absolutnie nie! – usłyszała od pani po drugiej stronie słuchawki. – To mieszkania dla najbardziej potrzebujących ludzi! Miasto będzie je remontować. Jak pani potrzebuje mieszkania, to proszę złożyć podanie. Rozpatrzymy. Wątpię jednak, czy pani dostanie – zaznaczyła. Problem w tym, że potrzebujący wciąż mieszkań nie mają. A pustostany niszczeją.

Zobacz także

Sylwetki trawy pampasowej na tle jasnego słońca i błękitnego nieba.

UPAŁ, który może nas ZABIĆ. Pamiętajmy o zasadach, które chronią życie

Upieczenie się żywcem w samochodzie, śmierć w wyniku udaru bądź odwodnienia – to tylko niektóre zagrożenia, które czyhają na nas w upalne dni. Afrykański gorąc właśnie dotarł do Warszawy. Po…

Kelnerka przyjmująca zamówienie w restauracji za pomocą przenośnego tabletu do składania zamówień.

Technikum. Czy warto wybrać taką szkołę?

Szkoła, po skończeniu której absolwent otrzymuje maturę i konkretny zawód może być doskonałym wyborem dla osób z zainteresowaniami konkretnymi. Ukierunkowanych technicznie, predestynowanych do pracy z nowoczesnymi technologiami, maszynami. Ale bardzo…

Zbliżenie dłoni używających czerwonej poziomicy do układania płytek.

Szkoła zawodowa. Czy słusznie się jej wstydzą?

Szkoła branżowa I stopnia, czyli szkoła zawodowa. Jest to obciach czy może dobry wybór na dzisiejsze czasy? Tak, to może być dobry wybór, tylko oczywiście jak zawsze – nie dla…