Warszawa
26/06/2026, 02:31
Clear sky
Clear sky
24°C
Ciśnienie: 1017 mb
Wilgotność: 61%
Wiatr: 1.7 m/s E
Opis: 0mm /0% / Rain
Prognoza
27/06/2026
Dzień
07
Prognoza
35°C
Wiatr: 2.3 m/s SSE
Opis: 0mm / 0% / Rain
Prognoza
28/06/2026
Dzień
07
Prognoza
39°C
Wiatr: 3 m/s SW
Opis: 0mm / 0% / Rain
 
Subskrybuj

Budynek ambasady symbolem rosyjskiej dominacji w Polsce  (WYWIAD)

Pokryte śniegiem bramy i wejście do budynku Administracji Prezydenta w Moskwie, Rosja.
fot. Autorstwa Ency - Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=9379757

Dla mnie to wielki skandal, że przez tyle lat obiekty eksterytorialne, należące do Federacji Rosyjskiej znajdowały się na terenie stolicy. Dziś miasto Warszawa powinno się poważnie zastanowić nad przeniesieniem ambasady Federacji Rosyjskiej. Znajduje się ona w bliskim sąsiedztwie Ministerstwa Obrony Narodowej. I z uwagi na groźbę podsłuchów część siedziby MON przeniesiono. Ale to też ważne pod względem symbolicznym. Budynek ambasady znajduje się w bliskim sąsiedztwie Łazienek Królewskich. Rosyjski pałac wizualnie góruje nad Belwederem.  To drugi, po Pałacu Kultury i Nauki symbol rosyjskiej dominacji w Warszawie – mówi dr Andrzej Anusz. Opozycjonista w okresie PRL, politolog, Instytut Piłsudskiego.

Miasto Warszawa przejęło tzw. „Szpiegowo”, a więc budynki, w których w okresie zimnej wojny mieszkali sowieccy dyplomaci i ich rodziny. Teraz budynki są przejęte, zamieszkają w nich uchodźcy z Ukrainy. Dobra decyzja?

Dr Andrzej Anusz: Bardzo dobrze, że „Szpiegowo” zostało wreszcie przejęte. Dorastałem na Mokotowie. W latach 80-ych na murach tego szpiegowa pojawiały się napisy „Solidarność żyje”. Miało to ogromne znaczenie dla mieszkańców dzielnicy. Jako młodzi ludzie doskonale wiedzieliśmy co znajduje się w tym kompleksie budynków, kto w nich mieszka. A potem, gdy już sowieccy dyplomaci opuścili Warszawę, te budynki niszczały, robiły straszne wrażenie. Dlatego dobrze, że po latach udało się tę sprawę rozstrzygnąć.

Ale tych eksterytorialnych budynków w Warszawie jest więcej. Do tego znajdują się w pobliżu adresów ważnych dla strategicznego interesu państwa?

Dla mnie to wielki skandal, że przez tyle lat obiekty eksterytorialne, należące do Federacji Rosyjskiej znajdowały się na terenie stolicy. Dziś miasto Warszawa powinno się poważnie zastanowić nad przeniesieniem ambasady Federacji Rosyjskiej. Znajduje się ona w bliskim sąsiedztwie Ministerstwa Obrony Narodowej. I z uwagi na groźbę podsłuchów część siedziby MON przeniesiono. Ale to też ważne pod względem symbolicznym. Budynek ambasady znajduje się w bliskim sąsiedztwie Łazienek Królewskich. Rosyjski pałac wizualnie góruje nad Belwederem.  To drugi, po Pałacu Kultury i Nauki symbol rosyjskiej dominacji w Warszawie. A co do Pałacu Kultury i Nauki niektórzy mówili nawet, że należy go zburzyć. Ja nie byłem tak radykalny, jednak uważam, że należałoby jakoś go przekształcić. Dokonać jakichś zmian symbolicznych w elewacji itd…

Powiem szczerze – również byłem przeciwny wyburzeniu jako takiemu. Uważałem, że lepszym rozwiązaniem byłoby przekształcenie części pałacu na przykład w muzeum ofiar komunizmu. Zostawienie go jako ponury symbol epoki. Ale patrząc na to, jak bardzo ten budynek jest niefunkcjonalny w środku, jak długo trwa remont Sali Kongresowej, to zaczynam się zastanawiać, czy wyburzenie nie stanie się konieczne z przyczyn technicznych?

Tak, ja rozmawiałem niedawno z osobą pracującą przy remoncie Kongresówki. I człowiek ten mówił mi, że remont ślimaczy się, bo istnieją obawy, że wszystko się zawali. Tam podobno są jakieś błędy konstrukcyjne. Ale to nie mnie oceniać, nie jestem specjalistą w tej dziedzinie. Natomiast sprawa nie jest tak prosta, jakby się wydawało.

Zobacz także

Sylwetki trawy pampasowej na tle jasnego słońca i błękitnego nieba.

UPAŁ, który może nas ZABIĆ. Pamiętajmy o zasadach, które chronią życie

Upieczenie się żywcem w samochodzie, śmierć w wyniku udaru bądź odwodnienia – to tylko niektóre zagrożenia, które czyhają na nas w upalne dni. Afrykański gorąc właśnie dotarł do Warszawy. Po…

Kelnerka przyjmująca zamówienie w restauracji za pomocą przenośnego tabletu do składania zamówień.

Technikum. Czy warto wybrać taką szkołę?

Szkoła, po skończeniu której absolwent otrzymuje maturę i konkretny zawód może być doskonałym wyborem dla osób z zainteresowaniami konkretnymi. Ukierunkowanych technicznie, predestynowanych do pracy z nowoczesnymi technologiami, maszynami. Ale bardzo…

Zbliżenie dłoni używających czerwonej poziomicy do układania płytek.

Szkoła zawodowa. Czy słusznie się jej wstydzą?

Szkoła branżowa I stopnia, czyli szkoła zawodowa. Jest to obciach czy może dobry wybór na dzisiejsze czasy? Tak, to może być dobry wybór, tylko oczywiście jak zawsze – nie dla…