Warszawa
09/06/2026, 00:49
Overcast
Prognoza
18°C
Ciśnienie: 1016 mb
Wilgotność: 68%
Wiatr: 0.9 m/s W
Opis: 0mm /53% / Rain
Prognoza
10/06/2026
Dzień
26
Dense drizzle
18°C
Wiatr: 4.6 m/s NW
Opis: 2.5mm / 65% / Rain
Prognoza
11/06/2026
Dzień
12
Opis
18°C
Wiatr: 4 m/s WNW
Opis: 10.2mm / 90% / Rain
 
Subskrybuj

Upragnione wolne. Pamiętajmy jednak o bezpieczeństwie swoim i nie tylko

fot. policja

Okres majówki to wspaniały czas na wypoczynek. Ale też okres, w którym trzeba szczególnie pamiętać o bezpieczeństwie na drogach, a także zabezpieczeniu swoim i mienia.

Policja prowadzi wzmożone kontrole na drogach regionu, podwyższona gotowość jest też w służbach medycznych i straży pożarnej. Samo bezpieczeństwo majówki w dużej mierze zależy jednak od nas samych. Uważać powinniśmy przede wszystkim w podróży, zadbać powinniśmy też o mienie. To, które bierzemy ze sobą, jak i pozostawione mieszkanie.

Bezpieczna droga

Wyjeżdżając jako kierowcy pamiętajmy o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Po pierwsze – to truizm, ale nigdy nie wsiadajmy do samochodu po spożyciu alkoholu. Nie chodzi tylko o czas bezpośrednio po spożyciu. Wiele osób złapanych „pod wpływem” to tak naprawdę „kackierowcy”, ludzie dzień po spożyciu, którym jakieś stężenie alkoholu pozostało w organizmie. Warto więc pijąc alkohol zachować umiar. Spożywać trunki w pierwszym, a nie przedostatnim dniu wypoczynku. Na wszelki wypadek zaopatrzyć się w dobrej jakości alkomat, bądź skorzystać z możliwości kontroli w najbliższym posterunku policji. Warto pamiętać, że jazda na kacu nawet, gdy nie mamy już w organizmie zakazanych substancji także może być niekomfortowa i niekoniecznie bezpieczna. Zadbajmy o to, by być nie tylko trzeźwymi, ale i wypoczętymi. Jako rowerzyści i piesi miejmy ograniczone zaufanie do innych użytkowników ruchu. Korzystajmy z odblasków.

Zadbajmy o mienie

Bezpieczna podróż nie dotyczy tylko jazdy samochodem. Dbajmy o zasady bezpieczeństwa w pociągach. A podróżując komunikacją uważajmy też na mienie, które bierzemy ze sobą. W żadnym razie nie zostawiajmy bagażu bez opieki. Pamiętajmy, że kieszonkowcy nie maja majówki. Wypoczynku nie mają też włamywacze. I tu pamiętajmy o naszym dobytku. Jeśli zamierzamy wyjechać na parę dni, nie chwalmy się tym w mediach społecznościowych. Lepiej wrzućmy zdjęcia (jeśli faktycznie chcemy), po powrocie. Wrzucanie informacji, że nas nie ma, jest zaproszeniem włamywacza. Zostawiając mieszkanie zadbajmy o podstawy – zamknięcie i zabezpieczenie drzwi oraz okien. Dobre zamki, a jak możemy sobie na to pozwolić – alarm. Jeśli nie, to przynajmniej poprośmy kogoś zaufanego, by codziennie, co dwa dni, przyszedł do mieszkania, zaświecił światło. A także zerknął, czy z mieszkaniem jest wszystko w porządku.

Bezpiecznie nad wodą

Oczywiście niezwykle ważne jest też bezpieczeństwo nad wodą. Oczywiście pogoda jeszcze nie zachęca do kąpieli, jednak nie ma wątpliwości, że wielu ludzie wypocznie właśnie nad wodą, czy to na plażach, czy łódce, czy łowiąc ryby. Korzystajmy z kąpielisk jedynie strzeżonych. Pod żadnym pozorem nie wchodźmy do wody po alkoholu. Nie przeceniajmy swoich umiejętności pływackich. Na łódce, kajaku, czy rowerze wodnym nie zapomnijmy o kapokach.

(Przypominamy archiwalny tekst z okazji majówki)

Żródło: NTW; policja, mat. pras.

Zobacz także

W Boże Ciało pod Warszawą zginęła młoda kobieta, sprawca zwiał. Gdy go złapali był pijany

Nie milkną echa tragicznego wypadku, do którego doszło w czwartek w Pruszkowie. Zginęła 21-latka. Policjanci zatrzymali sprawcę. W chwili zatrzymania mężczyzna był pijany. Trwa ustalanie dokładnych okoliczności tragedii. Do wypadku…

Jedna ofiara śmiertelna, wielu rannych. Długi weekend na mazowieckich drogach

Staruszka zginęła pod kołami w Gostyninie. Dużo poważnych wypadków z hulajnogami elektrycznymi. Policja podsumowała długi weekend na mazowieckich drogach (bez Warszawy i okolic). W ubiegłym roku w weekend Bożego Ciała…

Skrajna nieodpowiedzialność. W święto, po pijaku jeździł hulajnogą. Miał aż 3 promile

W dniu, w którym wierni chodzili w procesjach, on wolał korzystać z wolnego „z przytupem”. 28-latek w dniu święta Bożego Ciała jeździł kompletnie narąbany po ulicy miasta. Jazda hulajnogą elektryczną…