Warszawa
25/06/2026, 13:25
Mainly clear
Mainly clear
30°C
Ciśnienie: 1017 mb
Wilgotność: 40%
Wiatr: 3 m/s WNW
Opis: 0mm /4% / Rain
Prognoza
26/06/2026
Dzień
01
Clear sky
31°C
Wiatr: 3.2 m/s NE
Opis: 0mm / 0% / Rain
Prognoza
27/06/2026
Dzień
07
Prognoza
36°C
Wiatr: 2.7 m/s S
Opis: 0mm / 0% / Rain
 
Subskrybuj

Uroczysta Msza na Kamionku. Początek obchodów rocznicy Bitwy Warszawskiej 1920 r.

Fasada kościoła Sanktuarium Matki Bożej Zwycięskiej z flagami polskimi i watykańskimi
fot. ODH

Uroczystą Mszą Świętą w Konkatedrze Matki Bożej Zwycięskiej na Kamionku rozpoczęły się obchody 102. rocznicy Bitwy Warszawskiej. Mszy Świętej przewodniczył biskup Viktors Stulpins, biskup lipawski z Łotwy.

Jak informuje w komunikacie prasowym Diecezja Warszawsko-Praska, liturgię z bp. Stulpinsem koncelebrowało trzech biskupów. Arcybiskup Tadeusz Wojda, metropolita gdański, biskup Romuald Kamiński, biskup warszawsko-praski, oraz biskup Jacek Grzybowski, biskup pomocniczy diecezji warszawsko-praskiej. Homilię wygłosił biskup Romuald Kamiński. „Nazbierało się spraw, które dziś przez pośrednictwo Maryi przedkładamy Bogu. Wdzięczni jesteśmy najpierw za dar świątyni, bo jest to dzień, pamiątka konsekracji tego Kościoła. Wspominamy rok 1920 i cząstkę tych wydarzeń, która mają ścisły związek z tym miejscem. Przeżywamy także pierwszą rocznicą odejścia do Pana naszego pasterza świętej pamięci arcybiskup Henryka Hosera. To nas dzisiaj sprowadza” – mówił bp Romuald Kamiński.

Pasterz Diecezji Warszawsko-Praskiej mówił też rzecz jasna o wydarzeniach sprzed 102 lat. „Dziękujemy za zrozumienie ważności odnoszenia wszystkich naszych spraw do Boga. Myślę o modlitwie, która była powszechna. Nie zapomni historia tych wszystkich obrazów, które działy się na Krakowskim Przedmieściu. Na placu Zamkowym czy przed świątyniami w całej Warszawie kiedy lud Warszawy modlił się” – mówił bp Kamiński. Podczas mszy oprawę muzyczną zapewnił Konkatedralny Chór Kamionek pod dyrekcją Jolanty Janczuk-Tyszkiewicz. Jak przypomina biuro prasowe Diecezji Warszawsko-Praskiej. Po Mszy Św. odbył się koncert Orkiestry Koncertowej Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego „W hołdzie bohaterom 1920 roku”. W kolejnych dniach uroczystości 102. rocznicy Bitwy Warszawskiej odbędą się w Ossowie i Radzyminie.

 

Zobacz także

Sylwetki trawy pampasowej na tle jasnego słońca i błękitnego nieba.

UPAŁ, który może nas ZABIĆ. Pamiętajmy o zasadach, które chronią życie

Upieczenie się żywcem w samochodzie, śmierć w wyniku udaru bądź odwodnienia – to tylko niektóre zagrożenia, które czyhają na nas w upalne dni. Afrykański gorąc właśnie dotarł do Warszawy. Po…

Kelnerka przyjmująca zamówienie w restauracji za pomocą przenośnego tabletu do składania zamówień.

Technikum. Czy warto wybrać taką szkołę?

Szkoła, po skończeniu której absolwent otrzymuje maturę i konkretny zawód może być doskonałym wyborem dla osób z zainteresowaniami konkretnymi. Ukierunkowanych technicznie, predestynowanych do pracy z nowoczesnymi technologiami, maszynami. Ale bardzo…

Zbliżenie dłoni używających czerwonej poziomicy do układania płytek.

Szkoła zawodowa. Czy słusznie się jej wstydzą?

Szkoła branżowa I stopnia, czyli szkoła zawodowa. Jest to obciach czy może dobry wybór na dzisiejsze czasy? Tak, to może być dobry wybór, tylko oczywiście jak zawsze – nie dla…