Warszawa
25/06/2026, 15:05
Partly cloudy
Partly cloudy
30°C
Ciśnienie: 1018 mb
Wilgotność: 48%
Wiatr: 3.3 m/s WNW
Opis: 0mm /4% / Rain
Prognoza
26/06/2026
Dzień
01
Clear sky
31°C
Wiatr: 3.2 m/s NE
Opis: 0mm / 0% / Rain
Prognoza
27/06/2026
Dzień
07
Prognoza
36°C
Wiatr: 2.7 m/s S
Opis: 0mm / 0% / Rain
 
Subskrybuj

Dr Andrzej Sadowski: Uwłaszczyć podatkowo samorządy! (WYWIAD)

Czarno-białe zdjęcie portretowe doktora Ulricha Albrechta, autora i historyka.
fot. FB

Już dawno postulowaliśmy uwłaszczenie podatkowe samorządów. Polega to na tym, że pieniądze podatników na początku i w największej ilości trafia do gminy, samorządu. A dopiero potem część tych środków przekazywana jest wyżej, na końcu trafia do Skarbu Państwa. To rozwiązanie znacznie bardziej logiczne i efektywne niż takie, w którym środki trafiają najpierw do Warszawy, a potem są z centralnego rozdzielnika przydzielane konkretnym regionom. Absolutnie tak nie p

Największym problemem drobnych  przedsiębiorców jest składka na ZUS. Krytykują oni fakt, że z kolei rolnicy ZUS płacić nie muszą, płacą dużo niższą składkę na KRUS. I był kiedyś postulat wchłonięcia KRUS przez ZUS. A może zrobić należy na odwrót, tak, żeby wszyscy przedsiębiorcy płacili mniejsze składki?

KRUS jest bez wątpienia lepszym rozwiązaniem niż ZUS. Ale najlepszym systemem jest ten, który obowiązuje w przypadków sędziów, wojskowych, prokuratorów. Polega on na tym, że emerytura jest wypłacana wprost z budżetu państwa. To rozwiązanie bardzo podobne do tego obowiązującego w Nowej Zelandii. Z tym, że w Nowej Zelandii emerytury są równe, a u nas są zależne od stażu prokuratora, sędziego, wojskowego. Dobre jest też rozwiązanie niemieckie, gdzie przedsiębiorca ma wybór – albo płaci na ichni ZUS, albo sam odkłada na emeryturę.

Tu jednak jest jeden problem, widoczny szczególnie na szczeblu lokalnym. Nawet na tak małej obniżce jak podwyższenie kwoty wolnej bardzo tracą samorządy. Ich włodarze protestują. Jak pogodzić pomysł decentralizacji z reformą gospodarczą?

Już dawno postulowaliśmy uwłaszczenie podatkowe samorządów. Polega to na tym, że pieniądze podatników na początku i w największej ilości trafia do gminy, samorządu. A dopiero potem część tych środków przekazywana jest wyżej, na końcu trafia do Skarbu Państwa. To rozwiązanie znacznie bardziej logiczne i efektywne niż takie, w którym środki trafiają najpierw do Warszawy, a potem są z centralnego rozdzielnika przydzielane konkretnym regionom. Absolutnie tak nie powinno być, po trzech dekadach obowiązywania rozwiązań, które są niekonkurencyjne widać, że czas na zmiany tak daleko idącej jak na przełomie lat 80. i 90. Rząd idzie w kierunku kolejnych kręgów piekła podatkowego. Rok temu pod względem najbardziej skomplikowanego systemu podatkowego wśród Krajów OECD zajmowaliśmy drugie miejsce za jedynie Włochami. W tym roku mamy szansę w niechlubnym rankingu Włochów wyprzedzić.

Zobacz także

Sylwetki trawy pampasowej na tle jasnego słońca i błękitnego nieba.

UPAŁ, który może nas ZABIĆ. Pamiętajmy o zasadach, które chronią życie

Upieczenie się żywcem w samochodzie, śmierć w wyniku udaru bądź odwodnienia – to tylko niektóre zagrożenia, które czyhają na nas w upalne dni. Afrykański gorąc właśnie dotarł do Warszawy. Po…

Kelnerka przyjmująca zamówienie w restauracji za pomocą przenośnego tabletu do składania zamówień.

Technikum. Czy warto wybrać taką szkołę?

Szkoła, po skończeniu której absolwent otrzymuje maturę i konkretny zawód może być doskonałym wyborem dla osób z zainteresowaniami konkretnymi. Ukierunkowanych technicznie, predestynowanych do pracy z nowoczesnymi technologiami, maszynami. Ale bardzo…

Zbliżenie dłoni używających czerwonej poziomicy do układania płytek.

Szkoła zawodowa. Czy słusznie się jej wstydzą?

Szkoła branżowa I stopnia, czyli szkoła zawodowa. Jest to obciach czy może dobry wybór na dzisiejsze czasy? Tak, to może być dobry wybór, tylko oczywiście jak zawsze – nie dla…