Warszawa
23/06/2026, 14:05
Overcast
Prognoza
25°C
Ciśnienie: 1023 mb
Wilgotność: 70%
Wiatr: 3.6 m/s NW
Opis: 0mm /0% / Rain
Prognoza
24/06/2026
Dzień
07
Prognoza
27°C
Wiatr: 3.9 m/s NW
Opis: 0mm / 0% / Rain
Prognoza
25/06/2026
Dzień
07
Prognoza
30°C
Wiatr: 3.9 m/s NNW
Opis: 0mm / 2% / Rain
 
Subskrybuj

Wielki i święty, choć niedoskonały. Bez emocji o JPII

Kardynał odprawiający mszę w otoczeniu duchowieństwa i wiernych.
Papież Jan Paweł II i prymas Stefan Wyszyński fot. Domena Publiczna

Ocena św. Jana Pawła II jest w ostatnich latach przedmiotem ostrego sporu. Przeciwnicy, głównie z lewicy, atakują, nieraz bardzo ostro papieża, odbierając mu wszelkie zasługi. Celują w tym media, które jeszcze nie tak dawno rozpisywały się o kremówkach,  wielkości pontyfikatu,  broniły księży i biskupów, którzy zostali nakryci jako współpracownicy Służby Bezpieczeństwa. Z drugiej strony są ludzie, którzy nie przyjmują choćby najmniejszej krytyki, traktując ją jako atak na Kościół. Obie postawy są fatalne. Najwięcej sensu miały chyba słowa ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego. Zasłużony kapłan stwierdził, że należy raz na zawsze odrzucić kremówkową wizję Jana Pawła II, kształtowaną przez media. Dokonać rzetelnej oceny tej postaci. Wziąć pod uwagę CAŁOŚĆ pontyfikatu. Jego naukę, ewidentny wkład w pokonanie komunizmu, ale też błędy, czy niedopatrzenia.

Jest też inna kwestia. Stawianie pomnika za życia, okrzyki „santo subito”, czyli „święty natychmiast” były błędem. A błędem największym było wyjście im naprzeciw. Należało poczekać. Przeprowadzić debatę na temat całej oceny pontyfikatu. Rzeczy dobrych, wielkich, ale też popełnionych błędów. A na koniec zapewne i tak postać św. Jana Pawła II zostałaby doceniona i wyniesiona na ołtarze. Dziś wypada po prostu dokonać rzetelnej oceny. Już dziś można na plus zapisać niewątpliwy wkład w obalenie komunizmu, dialog, nietuzinkowe duszpasterstwo, mądrą teologię. Na minus politykę personalną, pobłażliwość dla patologii wewnątrz instytucji. Czas na realną, pozbawioną emocji ocenę. Wielkości papieża na pewno nie umniejszy.

Zobacz także

Kelnerka przyjmująca zamówienie w restauracji za pomocą przenośnego tabletu do składania zamówień.

Technikum. Czy warto wybrać taką szkołę?

Szkoła, po skończeniu której absolwent otrzymuje maturę i konkretny zawód może być doskonałym wyborem dla osób z zainteresowaniami konkretnymi. Ukierunkowanych technicznie, predestynowanych do pracy z nowoczesnymi technologiami, maszynami. Ale bardzo…

Zbliżenie dłoni używających czerwonej poziomicy do układania płytek.

Szkoła zawodowa. Czy słusznie się jej wstydzą?

Szkoła branżowa I stopnia, czyli szkoła zawodowa. Jest to obciach czy może dobry wybór na dzisiejsze czasy? Tak, to może być dobry wybór, tylko oczywiście jak zawsze – nie dla…

Sposoby na uniknięcie kontuzji. Jak grać nie robiąc sobie krzywdy

Sport to zdrowie, jak mawia tradycyjne porzekadło: „w zdrowym ciele…zdrowe cielę”.  Warto jednak mieć świadomość, jak trenować z głową. To znaczy tak, by mieć z tego przyjemność, pożytek i nie zrobić…