Warszawa
23/06/2026, 00:58
Mainly clear
Mainly clear
19°C
Ciśnienie: 1022 mb
Wilgotność: 69%
Wiatr: 3.1 m/s NNW
Opis: 0mm /0% / Rain
Prognoza
24/06/2026
Dzień
07
Prognoza
28°C
Wiatr: 3.9 m/s NW
Opis: 0mm / 0% / Rain
Prognoza
25/06/2026
Dzień
07
Prognoza
30°C
Wiatr: 3.9 m/s NW
Opis: 0mm / 0% / Rain
 
Subskrybuj

Pokój z aneksem toaletowym. Warszawa Anno Domini 2021

Przemysław Harczuk
Przemysław Harczuk

We własnym domu ktoś chce skorzystać z toalety, albo się wykąpać. Rzecz niby normalna, ale aby to zrobić idzie na korytarz. Bo w domu ani WC, ani łazienki nie ma. Takie obrazki kojarzymy z serialu „Świat według Kiepskich”. Tam akcja działa się we Wrocławiu. No i to jednak satyra. Możemy też takie historie kojarzyć z Warszawą sprzed wielu lat. Może z opisami nędzy w „Lalce” Bolesława Prusa. Tymczasem jak się okazuje to nie tylko przeszłość, fragment genialnej powieści, ani telewizyjny sitkom. Oto nasza rzeczywistość A.D. 2021 roku. Jak się okazuje aż 10 proc. mieszkań w Warszawie, na Pradze, nie posiada WC. Część nie ma łazienki. Są i takie, które mają WC, ale nie  jest ono „osobnym pomieszczeniem”. Hmmm, pokój z aneksem kuchennym jeszcze jakoś brzmi. Ale aneks toaletowy?

Jednak niezależnie od oficjalnej informacji miasta na zapytania radnych, kluczowe jest pytanie, co z problemem zrobić. Bo pomysły wysiedlania ludzi po to, by wyremontować budynki i wprowadziły się do nich nowi lokatorzy, na kilometr zalatuje krzywdą ofiar łowców kamienic sprzed lat. A znów pomysł by budynki „wyburzyć, bo są stare” i postawić nowe, jest absurdalny. W sytuacji lokatorów nie zmieni wiele. A zniszczeniu ulegną kamienice, stanowiące cenne relikty starej zabudowy. Bezwzględnie należy architekturę zachować. Ale jednocześnie remontować ją i dostosowywać do współczesnych czasów i potrzeb mieszkańców. Nie wierzę w to, że nie da się wyremontować starych budynków tak, by były one bezpieczne i spełniające standardy. Łazienka i WC są standardem, który naprawdę można zapewnić.

Jednak czy można być optymistą? Jest to trudne. Choćby gdy popatrzymy na kwestię zadrzewiania miasta. Wśród varsavianistów nie brak opinii, że trwa moda na „zalesianie” miejsc z zabytkową zabudową po to, by cenne miejskie zabytki przykryć, a jednocześnie nie robi się nic aby zazielenić całe połacie betonowej przestrzeni, gdzie o zieleń aż się prosi. Nawet, jeśli w twierdzeniach tych jest trochę przesady, to nie ulega wątpliwości, że czasem logiki w działaniach dostrzec nie sposób.

Choć  dobrze, jeśli urzędnicy z pewnych decyzji się wycofują. Po wakacjach tramwaje i niektóre autobusy jeździły według wciąż wakacyjnych rozkładów jazdy. Decyzja spotkała się z ostrą krytyką. I krytyka okazała się zasadna. W komunikacji zapanował potworny tłok. I teraz okazuje się, że Zarząd Transportu Miejskiego zdecydował, że pojazdy Warszawskiego Transportu Miejskiego pojadą częściej. To dobra informacja.

W bieżącym numerze piszemy też o raporcie o bezpieczeństwie na kolei. Według danych Urzędu Transportu Kolejowego województwo mazowieckie jest wciąż w czołówce niebezpiecznych incydentów i zdarzeń.

W polityce polskiej dzieje się wiele. Ciekawe przetasowania mają miejsce i po stronie opozycji, gdzie widzimy pewną rywalizację pomiędzy Donaldem Tuskiem i prezydentem Warszawy  Rafałem Trzaskowskim. To spór też o wizję antypisu – ostro antyklerykalnej i antykonserwatywnej prezentowaną przez Trzaskowskiego, czy może centrowej i niedookoreślonej, promowanej przez Tuska.

Legia Warszawa kapitalnie zaczęła rozgrywki w Lidze Europy, wygrywając w Moskwie ze Spartakiem. To kapitalna zaliczka i mistrzowie Polski mają szansę ugrać znacznie więcej, niż plan minimum.

Zobacz także

Kelnerka przyjmująca zamówienie w restauracji za pomocą przenośnego tabletu do składania zamówień.

Technikum. Czy warto wybrać taką szkołę?

Szkoła, po skończeniu której absolwent otrzymuje maturę i konkretny zawód może być doskonałym wyborem dla osób z zainteresowaniami konkretnymi. Ukierunkowanych technicznie, predestynowanych do pracy z nowoczesnymi technologiami, maszynami. Ale bardzo…

Zbliżenie dłoni używających czerwonej poziomicy do układania płytek.

Szkoła zawodowa. Czy słusznie się jej wstydzą?

Szkoła branżowa I stopnia, czyli szkoła zawodowa. Jest to obciach czy może dobry wybór na dzisiejsze czasy? Tak, to może być dobry wybór, tylko oczywiście jak zawsze – nie dla…

Sposoby na uniknięcie kontuzji. Jak grać nie robiąc sobie krzywdy

Sport to zdrowie, jak mawia tradycyjne porzekadło: „w zdrowym ciele…zdrowe cielę”.  Warto jednak mieć świadomość, jak trenować z głową. To znaczy tak, by mieć z tego przyjemność, pożytek i nie zrobić…