Warszawa
25/06/2026, 07:24
Clear sky
Clear sky
24°C
Ciśnienie: 1018 mb
Wilgotność: 46%
Wiatr: 1.7 m/s WSW
Opis: 0mm /0% / Rain
Prognoza
26/06/2026
Dzień
01
Clear sky
31°C
Wiatr: 3.2 m/s NNE
Opis: 0mm / 0% / Rain
Prognoza
27/06/2026
Dzień
07
Prognoza
36°C
Wiatr: 2.1 m/s S
Opis: 0mm / 0% / Rain
 
Subskrybuj

Więcej wypadków, mniej zabitych. 2021 rok na drogach w stolicy

Rozbita przednia szyba samochodu po wypadku. Widoczne wnętrze samochodu.
fot. Freeimages.com zdj. ilustr.

W 2021 roku doszło na terenie Warszawy do 720 wypadków drogowych. To więcej niż rok wcześniej, gdy wypadków było 641. Było za to mniej ofiar śmiertelnych. W 2021 roku zginęły 42 osoby. W 2020 – 44. Policja podsumowała poprzedni rok na stołecznych drogach.

Ogółem na warszawskich ulicach doszło w 2021 roku do 720 wypadków, w których zginęły 42 osoby. W roku 2020 było wypadków mniej, 641, ale zginęły w nich 44 osoby. W 2021 roku ranne zostały 773 osoby. Rok wcześniej 709.

Najtragiczniejszy lipiec, najmniej zły styczeń

 Najtragiczniejszym miesiącem 2021 roku był lipiec – zginęło 7 osób. Po 5 osób poniosło śmierć w październiku i listopadzie. 4 w lutym i grudniu. 3 w marcu, maju, czerwcu i sierpniu, 2 w kwietniu i we wrześniu. Najmniej ofiar było w styczniu, zginęła 1 osoba. Najwięcej rannych było w czerwcu  102 osoby oraz w październiku 100.

We wrześniu 79, listopadzie 71, maju 70, lipcu 69, sierpniu 67, grudniu 64, kwietniu 48, lutym 41, styczniu 33, najmniej w marcu 29. Jeśli chodzi o liczbę wypadków najniebezpieczniejszym miesiącem był czerwiec, w którym doszło do 99 wypadków. Kolejne miesiące to październik  90, wrzesień 71, listopad 69, lipiec 68, maj 65, sierpień 63, grudzień 60, kwiecień 39, luty 36. Najbezpieczniejszy pod względem liczby wypadków był marzec, 29.

Czarna środa, groźny piątek

 Najczęściej do wypadków w 2021 roku dochodziło w piątki – 126 wypadków, poniedziałki 126. W środy doszło do 117 wypadków, w czwartki do 106. We wtorki do 99, w niedzielę do 78. Najmniej wypadków było w sobotę – 72. Za to sobota była jednym z najtragiczniejszych dni. Ale nie najtragiczniejszym. Tu w statystyce wygrywa środa. W tym dniu zginęło 9 osób. Z kolei w poniedziałek, czwartek i sobotę – 7, w niedzielę 5, piątek 4. Najmniej osób poniosło śmierć we wtorek – 3 – wynika z danych Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Stołecznej Policji.

Najczęściej do wypadków dochodziło między 14 a 18, aż 225 razy. W tych godzinach było też najwięcej ofiar śmiertelnych (13).

Sprawcami głównie kierujący, dużo rzadziej piesi

Jak podaje policja, w okresie styczeń – grudzień 2021 r. najwięcej

wypadków spowodowanych było przez kierujących pojazdami – 92,6 proc. wszystkich  wypadków. Piesi spowodowali 6,8  proc. ogółu wypadków. Przyczyną największej liczby wypadków spowodowanych

przez kierujących było nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu (143) co stanowi 21,4 proc., ogółu,  następnie nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu na przejściu dla pieszych (110) co stanowi

16,5 proc. ogółu wszystkich przyczyn wypadków spowodowanych przez kierujących pojazdami. Najczęstszą przyczyną

wypadków z winy pieszego było nieostrożne wejście na jezdnię przed jadącym pojazdem.  Wśród kierujących najczęściej ginęli ludzie w wieku 25 – 39 lat. Wśród pieszych najwięcej poszkodowanych było w wieku 60 lat i więcej – 11 osób zabitych (57,9 proc.) oraz 73 osoby ranne (34 proc.).

(źródło: policja)

Zobacz także

Sylwetki trawy pampasowej na tle jasnego słońca i błękitnego nieba.

UPAŁ, który może nas ZABIĆ. Pamiętajmy o zasadach, które chronią życie

Upieczenie się żywcem w samochodzie, śmierć w wyniku udaru bądź odwodnienia – to tylko niektóre zagrożenia, które czyhają na nas w upalne dni. Afrykański gorąc właśnie dotarł do Warszawy. Po…

Kelnerka przyjmująca zamówienie w restauracji za pomocą przenośnego tabletu do składania zamówień.

Technikum. Czy warto wybrać taką szkołę?

Szkoła, po skończeniu której absolwent otrzymuje maturę i konkretny zawód może być doskonałym wyborem dla osób z zainteresowaniami konkretnymi. Ukierunkowanych technicznie, predestynowanych do pracy z nowoczesnymi technologiami, maszynami. Ale bardzo…

Zbliżenie dłoni używających czerwonej poziomicy do układania płytek.

Szkoła zawodowa. Czy słusznie się jej wstydzą?

Szkoła branżowa I stopnia, czyli szkoła zawodowa. Jest to obciach czy może dobry wybór na dzisiejsze czasy? Tak, to może być dobry wybór, tylko oczywiście jak zawsze – nie dla…