Warszawa
24/06/2026, 15:44
Overcast
Prognoza
27°C
Ciśnienie: 1020 mb
Wilgotność: 64%
Wiatr: 3.2 m/s NW
Opis: 0mm /0% / Rain
Prognoza
25/06/2026
Dzień
07
Prognoza
30°C
Wiatr: 3.6 m/s NW
Opis: 0mm / 0% / Rain
Prognoza
26/06/2026
Dzień
03
Mainly clear
32°C
Wiatr: 2.6 m/s NE
Opis: 0mm / 0% / Rain
 
Subskrybuj

Szczepienie kotów obowiązkowe! Zarządzenie w związku ze wścieklizną

Zbliżenie szarego pręgowanego kota o przyciągających wzrok niebieskich oczach.
zdj. ilustr. fot. Pixabay Obraz Anrita1705 z Pixabay

Wścieklizna w województwie mazowieckim nie odpuszcza. W 2021 roku Wojewódzki Lekarz Weterynarii potwierdził 109 przypadków tej strasznej choroby u dzikich i wolnożyjących zwierząt. Najwięcej u lisów, ale też u kotów, psów, kun, saren, jenotów i jednego nietoperza. W Sylwestra wojewoda wydał zarządzenie, w którym nakazał obowiązkowe szczepienie kotów przeciwko wściekliźnie! Zaszczepiony musi być KAŻDY MRUCZEK 30 dni po ukończeniu trzech miesięcy, i potem co 12 miesięcy.

Do tej pory trzeba było (i wciąż należy) szczepić psy (raz w roku). W przypadku kotów weterynarze jedynie zalecali szczepienie. Raz w roku wychodzących, raz na dwa, trzy lata niewychodzących.  Wydane w Sylwestra zarządzenie wprowadza nakaz szczepień. Obowiązuje na terenie powiatu otwockiego, mińskiego, garwolińskiego, kozienickiego, radomskiego, zwoleńskiego, wołomińskiego, miasta Radom i miasta stołecznego Warszawy. Dotychczas na terenie województwa mazowieckiego wykryto 109 przypadków wścieklizny u zwierząt wolno żyjących. Rozporządzenie wprowadza nakaz szczepienia kotów przeciwko wściekliźnie w ciągu 30 dni od dnia ukończenia przez kota 3 miesiąca życia, a następnie nie rzadziej niż raz w roku.

Tam zagraża wścieklizna

Sylwestrowe zarządzenie to wprowadzenie zmian we wciąż obowiązującym rozporządzeniu z 27 kwietnia 2021 roku. Chodzi o rozporządzenie „w sprawie zwalczania wścieklizny zwierząt na terenie powiatu otwockiego, mińskiego, garwolińskiego i miasta stołecznego Warszawy”.  Oprócz obowiązkowego szczepienia kotów, rozporządzenie określa też obszar zagrożony wścieklizną. To sześć dzielnic Warszawy: Praga-Południe, Targówek (część ograniczona od zachodu ul. Radzymińską), Rembertów, Wawer, Wesoła, Wilanów. W powiecie mińskim gminy: Dębe Wielkie, Halinów, Mińsk Mazowiecki, Siennica, Latowicz, Stanisławów, Cegłów oraz miasta: Halinów, Mińsk Mazowiecki, Sulejówek. W całości powiaty garwoliński, kozienicki, otwocki, radomski, wołomiński, zwoleński oraz miasto Radom.

Czego nie wolno, a co trzeba robić?

Na obszarze zagrożonym wojewoda zakazał organizowania, targów, wystaw, konkursów, pokazów z udziałem psów, kotów oraz innych zwierząt wrażliwych na wściekliznę. Nie wolno organizować polowań i odłowów zwierząt łownych. Wyjątkiem są  odstrzały sanitarne dzików oraz polowania indywidualne bez udziału psów i nagonki. Zasady takiego polowania określa  właściwy terytorialnie powiatowy lekarz weterynarii.  Dodatkowo psy trzeba trzymać na uwięzi lub na ogrodzonym terenie zamkniętym, a koty w zamknięciu. Zwierzęta gospodarskie  trzeba trzymać w okólnikach i na zamkniętych wybiegach. Wyjątkiem są , jedwabnik morwowy (Bombyx mori) i pszczoła miodna (Apis mellifera). Zarządzenie wprowadza wspomniany obowiązek szczepienia kotów przeciwko wściekliźnie najpóźniej 30 dni po ukończeniu przez kota 3 miesiąca życia. Następnie nie rzadziej niż co 12 miesięcy od dnia ostatniego szczepienia.

Wojewoda nakazał oznakowanie obszaru zagrożonego.  Na jego granicach przy drogach, ścieżkach dla pieszych oraz parkingach, zarządcy muszą umieścić czytelne  i trwałe tablice z wyraźnym napisem: „UWAGA OBSZAR ZAGROŻONY WŚCIEKLIZNĄ ZWIERZĄT”. Tablice i napisy mają mieć takie wymiary, aby były czytelne z odległości co najmniej 100 metrów, oznakowane w sposób trwały, niepodlegający działaniu czynników atmosferycznych. Tablice zarządcy terenu muszą umieścić na ustalonych przez właściwe organy drogach publicznych lub drogach wewnętrznych.

Zobacz także

Sylwetki trawy pampasowej na tle jasnego słońca i błękitnego nieba.

UPAŁ, który może nas ZABIĆ. Pamiętajmy o zasadach, które chronią życie

Upieczenie się żywcem w samochodzie, śmierć w wyniku udaru bądź odwodnienia – to tylko niektóre zagrożenia, które czyhają na nas w upalne dni. Afrykański gorąc właśnie dotarł do Warszawy. Po…

Kelnerka przyjmująca zamówienie w restauracji za pomocą przenośnego tabletu do składania zamówień.

Technikum. Czy warto wybrać taką szkołę?

Szkoła, po skończeniu której absolwent otrzymuje maturę i konkretny zawód może być doskonałym wyborem dla osób z zainteresowaniami konkretnymi. Ukierunkowanych technicznie, predestynowanych do pracy z nowoczesnymi technologiami, maszynami. Ale bardzo…

Zbliżenie dłoni używających czerwonej poziomicy do układania płytek.

Szkoła zawodowa. Czy słusznie się jej wstydzą?

Szkoła branżowa I stopnia, czyli szkoła zawodowa. Jest to obciach czy może dobry wybór na dzisiejsze czasy? Tak, to może być dobry wybór, tylko oczywiście jak zawsze – nie dla…