Warszawa
24/06/2026, 14:35
Mainly clear
Mainly clear
27°C
Ciśnienie: 1020 mb
Wilgotność: 64%
Wiatr: 3.2 m/s NW
Opis: 0mm /0% / Rain
Prognoza
25/06/2026
Dzień
07
Prognoza
30°C
Wiatr: 3.6 m/s NW
Opis: 0mm / 0% / Rain
Prognoza
26/06/2026
Dzień
03
Mainly clear
32°C
Wiatr: 2.6 m/s NE
Opis: 0mm / 0% / Rain
 
Subskrybuj

Słusznie, niesłusznie, bawią się brzydko

fot. Freeimages.com

Adam Nawałka miał być niemal pewnym kandydatem na stanowisko selekcjonera reprezentacji. Nie idealnym, ale zrozumiałym. „Opcją bezpieczną”. Rzecz w tym, że pocałunek śmierci selekcjonerowi dał Zbigniew Boniek. „To mój kandydat, ja go odkryłem” – powiedział w programie Prawda Futbolu. I co? Adam Nawałka, który zaczął kompletować sztab, już nie jest opcją nawet rezerwową. Bo w grze liczy się cholernie drogo Andrij Szewczenko oraz czarny koń – Jan Urban z Górnika Zabrze.

Nie deprecjonuję kandydatów. Szewczenko jako selekcjoner Ukrainy wprowadził tę reprezentację do ćwierćfinału Mistrzostw Europy. Wygrał z Portugalią, Serbią, na turnieju ze Szwecją. Ukraina Szewy grała całkiem fajną piłkę. Ta kandydatura jest znacznie bardziej sensowna niż przewidywany przez media Marcel Koller. Nie dlatego, że Szwajcar to zły szkoleniowiec. Ale dlatego, że polecił go podobno Cezary Kucharski. Nie ma lepszego sposobu na zepsucie relacji z kapitanem kadry, niż wybierać selekcjonerem człowieka lansowanego przez gościa,  który z „Lewym” toczy bój sądowy. Szewczenko jest też lepszą opcją od Cannavaro, którego doświadczenie reprezentacyjne (w roli selekcjonera rzecz jasna) jest mizerne. Nie mówiąc już o szkoleniowcach, którzy w życiu nie prowadzili żadnej kadry. Ani nie mieli w niej żadnego akcentu, typu asystent, trener młodzieżówki itd.

Urban ma papiery,ale…

Akcent taki miał Jan Urban – podobnie jak Adam Nawałka był asystentem Leo Beenhakkera. Zdobył mistrza Polski z Legią. Fajnie prowadzi Górnika Zabrze. Do tego, co ważne – ma doświadczenie w innej lidze niż polska. Choć tylko w drugiej lidze hiszpańskiej, awansować do Primera Division się nie udało. Do dorobku Henryka Kasperczaka, przez lata topowego trenera we Francji, trochę daleko. Był świetnym napastnikiem, podczas rozmów z Lewym mogliby sobie porozmawiać o tym, jak  to jest pyknąć parę bramek Realowi Madryt w jednym meczu. Ale też – w Osasunie, w Hiszpanii bramek strzelał sporo. W kadrze mu nie szło. Z Legią wygrał w Polsce, w pucharach było znacznie gorzej. Lepsze wyniki w Europie notowali Maciej Skorża, Henning Berg, Jacek Magiera. Nie musi być jednak złym wyborem na selekcjonera kadry.

Nieładne załatwienie sprawy

Niezależnie od tego jak byśmy chwalili i dobrze życzyli nowym szkoleniowcom sposób, w jaki zostało to rozegrane, był paskudny. Nie należało dogadywać się z Nawałką, sprawiać, że gość kompletuje już sztab, by potem z niego rezygnować. W sumie, to byłoby najsprawiedliwiej, gdyby z Szewczenką się nie dogadali, Urban by odmówił, a Nawałka w związku z tym, jak go potraktowali sam zrezygnował. Tylko reprezentacji wtedy szkoda.

Zobacz także

Sylwetki trawy pampasowej na tle jasnego słońca i błękitnego nieba.

UPAŁ, który może nas ZABIĆ. Pamiętajmy o zasadach, które chronią życie

Upieczenie się żywcem w samochodzie, śmierć w wyniku udaru bądź odwodnienia – to tylko niektóre zagrożenia, które czyhają na nas w upalne dni. Afrykański gorąc właśnie dotarł do Warszawy. Po…

Kelnerka przyjmująca zamówienie w restauracji za pomocą przenośnego tabletu do składania zamówień.

Technikum. Czy warto wybrać taką szkołę?

Szkoła, po skończeniu której absolwent otrzymuje maturę i konkretny zawód może być doskonałym wyborem dla osób z zainteresowaniami konkretnymi. Ukierunkowanych technicznie, predestynowanych do pracy z nowoczesnymi technologiami, maszynami. Ale bardzo…

Zbliżenie dłoni używających czerwonej poziomicy do układania płytek.

Szkoła zawodowa. Czy słusznie się jej wstydzą?

Szkoła branżowa I stopnia, czyli szkoła zawodowa. Jest to obciach czy może dobry wybór na dzisiejsze czasy? Tak, to może być dobry wybór, tylko oczywiście jak zawsze – nie dla…