Warszawa
24/06/2026, 06:54
Mainly clear
Mainly clear
20°C
Ciśnienie: 1020 mb
Wilgotność: 64%
Wiatr: 0.9 m/s SSW
Opis: 0mm /0% / Rain
Prognoza
25/06/2026
Dzień
07
Prognoza
30°C
Wiatr: 3.8 m/s NNW
Opis: 0mm / 0% / Rain
Prognoza
26/06/2026
Dzień
01
Clear sky
32°C
Wiatr: 3.1 m/s NNE
Opis: 0mm / 0% / Rain
 
Subskrybuj

Duże zmiany w Strefie Płatnego Parlowania

Znak niebieski: Strefa Platnego Parkowania z symbolem „P”.
fot. ZDM

Od lutego zaczną obowiązywać nowe zasady w funkcjonowaniu Strefy Płatnego Parkowania Niestrzeżonego w Warszawie. Odpowiednią uchwałę przyjęła Rada Warszawy w ostatni czwartek.

Abonament mieszkańca strefy płatnego parkowania będzie przysługiwał tylko osobom rozliczającym podatek PIT w Warszawie – informuje Zarząd Dróg Miejskich. „Rada Warszawy przegłosowała również wiele innych zmian upraszczających procedury związane z parkowaniem, zwłaszcza dla osób niepełnosprawnych” – dodają drogowcy. Zmiany w zasadach działania Strefy Płatnego Parkowania Niestrzeżonego (SPPN) zostały przyjęte uchwałą Rady m.st. Warszawy. To szereg poprawek w regulaminie strefy, które będą korzystne dla jej mieszkańców – twierdzi ZDM. Co się zmienia?

Abonament tylko dla rozliczających PIT w Warszawie

Abonament mieszkańca SPPN przysługiwać będzie teraz wyłącznie osobom, które rozliczyły w Warszawie podatek PIT za rok poprzedni. Zmiana służy zachęceniu do płacenia podatków w Warszawie i ograniczeniu dostępu do przywilejów parkingowych dla osób, które unikają płacenia podatków – informuje ZDM.  Jest wprowadzony okres przejściowy, który potrwa do 30 kwietnia 2022 roku. W tym czasie dokumentem potwierdzającym rozliczanie PIT w Warszawie będzie również formularz ZAP-3, złożony w 2021 lub 2022 roku, w którym wskazano Warszawę jako miejsce zamieszkania i składania zeznania podatkowego. Dzięki temu osoby przenoszące rezydencję podatkową do Warszawy nie będą musiały czekać na abonament do momentu pierwszego rozliczenia podatkowego. Jak informuje ZDM, już wydane abonamenty zachowają swoją ważność. Gdy wygasną, ich posiadacze występując o przedłużenie uprawnień będą musieli udowodnić rozliczenie podatku PIT w Warszawie. Podstawowym warunkiem uzyskania abonamentu pozostaje meldunek (stały lub czasowy) na terenie SPPN.

Rozwiązania dla niepełnosprawnych

Zmieniają się również zasady uzyskiwania karty N+, która daje osobom niepełnosprawnym możliwość darmowego postoju w całej płatnej strefie. Termin ważności kart trwać ma maksymalnie 5 lat, czyli tyle, ile jest ważna niebieska karta parkingowa, będąca podstawą nadania karty N+. Znika wymóg posiadania prawa jazdy. Od teraz kartę będzie mogła dostać osoba niepełnosprawna, która nie ma prawa jazdy i jest wożona przez rodzinę lub asystenta – podaje ZDM. Jak zastrzega, wnioskując o kartę N+, nie trzeba też będzie przynosić orzeczenia o niepełnosprawności – wystarczy obowiązująca karta parkingowa. Karta N+ przysługiwać będzie wyłącznie osobom, które rozliczyły w Warszawie podatek PIT za rok poprzedni. Osoby niepełnosprawne nierozliczające podatku w Warszawie mogą w korzystać z bezpłatnego postoju na tzw. kopertach, wykładając za szybą kartę parkingową.

Łatwiej o reklamacje

Jak podaje ZDM, uprości procedurę reklamacji. Od teraz będzie się ją składać na specjalnym formularzu. Będzie można na  uzyskać abonament mieszkańca drogą elektroniczną nie będzie konieczności składania zaświadczeń o zameldowaniu przez osoby wnioskujące o abonament. Opłaty w terminie, będą wysyłane drogą elektroniczną, o ile wcześniej użytkownik strefy się na to zgodzi. Uchwała wejdzie w życie 1 lutego 2022 roku – podsumowują drogowcy.

(źródło: ZDM)

Zobacz także

Sylwetki trawy pampasowej na tle jasnego słońca i błękitnego nieba.

UPAŁ, który może nas ZABIĆ. Pamiętajmy o zasadach, które chronią życie

Upieczenie się żywcem w samochodzie, śmierć w wyniku udaru bądź odwodnienia – to tylko niektóre zagrożenia, które czyhają na nas w upalne dni. Afrykański gorąc właśnie dotarł do Warszawy. Po…

Kelnerka przyjmująca zamówienie w restauracji za pomocą przenośnego tabletu do składania zamówień.

Technikum. Czy warto wybrać taką szkołę?

Szkoła, po skończeniu której absolwent otrzymuje maturę i konkretny zawód może być doskonałym wyborem dla osób z zainteresowaniami konkretnymi. Ukierunkowanych technicznie, predestynowanych do pracy z nowoczesnymi technologiami, maszynami. Ale bardzo…

Zbliżenie dłoni używających czerwonej poziomicy do układania płytek.

Szkoła zawodowa. Czy słusznie się jej wstydzą?

Szkoła branżowa I stopnia, czyli szkoła zawodowa. Jest to obciach czy może dobry wybór na dzisiejsze czasy? Tak, to może być dobry wybór, tylko oczywiście jak zawsze – nie dla…