Warszawa
24/06/2026, 10:28
Overcast
Prognoza
25°C
Ciśnienie: 1020 mb
Wilgotność: 64%
Wiatr: 2.2 m/s NW
Opis: 0mm /0% / Rain
Prognoza
25/06/2026
Dzień
07
Prognoza
30°C
Wiatr: 3.7 m/s NW
Opis: 0mm / 0% / Rain
Prognoza
26/06/2026
Dzień
04
Partly cloudy
32°C
Wiatr: 2.8 m/s NNE
Opis: 0mm / 0% / Rain
 
Subskrybuj

Więcej przejść naziemnych to dobre rozwiązanie. Zasypywanie podziemnych to jednak błąd. Rzecz o szkodliwości niektórych form aktywizmu (OPINIA)

Rozbiórka pokrytego graffiti przejścia podziemnego. Projekt odnowy miejskiej.
fot. ZDM Facebook.com

Trwa moda na zasypywanie przejść podziemnych w stolicy. Naszym zdaniem o ile kładki nadziemne są absolutnie do likwidacji, przejścia przez ulicę mogą być lepsze niż te pod ziemią, należałoby jednak zostawić ludziom wybór. Co więcej, przejścia podziemne mogą służyć za schronienie w sytuacji zagrożenia.

Tak zwani aktywiści (paskudne słowo) nie ustają w swej krucjacie na rzecz bezpieczeństwa pieszych i rowerzystów. Problem w tym, że często, podnosząc nawet słuszne kwestie, totalnie przeginają. Jest tak choćby w przypadku sporu o przejścia podziemne. Wyznaczenie „zebr” obok takich tuneli może mieć sens. Ale pomysł zasypania obiektów jest wręcz szkodliwy. Szczególnie w kontekście niespokojnej sytuacji na świecie i tego, co dzieje się za wschodnią granicą.

W Warszawie z dostępnością schronów jest różnie. Wszyscy jednak podkreślają, że w razie zagrożenia można się chować na przykład w metrze, czy tunelach podziemnych. Jak więc traktować postulaty, aby przejścia pod ulicami zasypywać? Ruchy miejskie walczą o to, by tam, gdzie są przejścia podziemne bądź wiadukty nad ulicami wyznaczyć przejścia naziemne, czyli popularne zebry. Ich zdaniem (aktywistów, nie zebr oczywiście) ma to zwiększyć bezpieczeństwo i komfort pieszych. Jednocześnie wielu społeczników chce przy okazji zasypania tuneli pod ulicami.

Jak to jest z tymi przejściami

Naszym zdaniem, o ile wyznaczenie przejść naziemnych w wielu miejscach może być dla miasta i użytkowników korzystne, to likwidacja tych podziemnych byłaby skrajnie ryzykowna. Trąci ideologią, jest niebezpieczne. Przejścia inne niż tradycyjne pasy bywają bardzo niewygodne. Dotyczy to głównie kładek nad ulicami. Wind często nie ma, lub są zepsute. Podjazdy dla osób na wózkach bądź z wózkami dziecinnymi mocno wydłużają trasę. I na pewno wyznaczenie pasów jest korzystne. Osobną sprawą są przejścia pod ziemią. One w założeniu powinny być wygodniejsze. Gdy są wyposażone w windy, monitorowane, jest ok. Gorzej, gdy windy nie ma, a wyjście z tunelu jest niewygodne, jak np. przy Dworcu Centralnym. Albo, gdy brak jest monitoringu i oświetlenia, a tunel staje się miejscem, w którym koczują ludzie z marginesu. Wtedy tak – przejście jest niekomfortowe i mało bezpieczne.

Rola nie tylko komunikacyjna

Mitem jest jednak twierdzenie, że wyznaczanie przejść naziemnych zwiększa bezpieczeństwo pieszych. Przeprawy bezkolizyjne groźbę wypadku eliminują, najlepiej zabezpieczona zebra – nie, choć oczywiście w przypadku dobrej sygnalizacji, oświetlenia, bezpieczeństwo jest duże. Ale nadal – dopóki społecznicy chcą po prostu wyznaczenia przejść naziemnych obok tunelu – można to przyjąć. Jedni będą woleli pójść pasami, inni tunelem. Wybór należy do mieszkańca. Pomysł zasypania tunelu jest skrajnie szkodliwy i głupi. Po pierwsze – są osoby, dla których przechodzenie tunelem (pod warunkiem że z windą i rozwiązaniami ułatwiającymi poruszanie się osobom z niepełnosprawnością) jest łatwiejsze. Ale przede wszystkim – podziemne przejścia mogą stanowić niezwykle ważne miejsce w razie wojny, ataku, zagrożenia. Mogą pełnić rolę tymczasowego schronienia. Naprawdę pomysł, aby w imię ideologii taki obiekt zasypać jest w tym kontekście mega szkodliwy. Generalnie w dyskusji o mieście mamy za dużo ideologii i bicia piany, za mało rozsądku. Pomysł, by zasypywać podziemne tunele jest tu jaskrawym przykładem.

(Uaktualniona wersja naszego archiwalnego tekstu,)

Żródło: NTW

Zobacz także

Remont wodociągu na ulicy Srebrnej. Kilka tygodni objazdów i utrudnień na Woli

Do końca lipca potrwają prace na ulicy Srebrnej. Będzie zamknięty wjazd z tej ulicy w Towarową. Pracować tam będą wodociągowcy. Ulica Srebrna istnieje od XIX wieku. Położona między Twardą oraz…

Koszmarny wypadek w Śródmieściu. 70-latka uwięziona pod autobusem miejskim

Dramatyczny przebieg wypadku na ważnym śródmiejskim skrzyżowaniu. Starsza pani trafiła pod koła autobusu linii 111. Była uwięziona, by ją uwolnić konieczna była akcja straży pożarnej. Do bardzo groźnego wypadku doszło…

Leżała zakleszczona w aucie, była sina, nie reagowała na bodźce. Dramat we Włochach

Do dramatycznej akcji ratunkowej doszło przy znanym targowisku w dzielnicy Włochy. Kobieta w samochodzie zasłabła. Pomagał jej kolega, strażnicy miejscy, pogotowie ratunkowe. Gdy pacjentka poczuła się lepiej, odmówiła przewiezienia do…