Warszawa
24/06/2026, 02:45
Clear sky
Clear sky
18°C
Ciśnienie: 1020 mb
Wilgotność: 64%
Wiatr: 1.6 m/s NNW
Opis: 0mm /0% / Rain
Prognoza
25/06/2026
Dzień
07
Prognoza
30°C
Wiatr: 3.5 m/s NNW
Opis: 0mm / 2% / Rain
Prognoza
26/06/2026
Dzień
07
Prognoza
32°C
Wiatr: 3.1 m/s NNE
Opis: 0mm / 0% / Rain
 
Subskrybuj

Przełom w sprawie bestialskiej zbrodni? Spalili ją żywcem, wciąż są bezkarni

Zaśnieżona polna ścieżka prowadząca do zimowego lasu.
fot. CBSP

1 marca mija kolejna, jedenasta rocznica śmierci Jolanty Brzeskiej, bestialsko zamordowanej działaczki lokatorskiej. Śledztwo trwa. Centralne Biuro Śledcze Policji zwróciło się niedawno o pomoc w rozwiązaniu sprawy.

Jolanta Brzeska mieszkała w domu przy Nabielaka w Warszawie. Nie stałaby się osobą publiczną, gdyby okoliczności dziejowe nie zmusiły jej do stanięcia na czele walki o prawa lokatorów. Przestępcy, tak zwani „łowcy kamienic” przejmowali wtedy cenne nieruchomości na podstawie fałszywych pełnomocnictw od rzekomych spadkobierców przedwojennych właścicieli.

W rzeczywistości spadkobiercy często już nie żyli, a przestępcy zdobywali cenne nieruchomości. I zamieniali życie mieszkańców w piekło. Podnosili czynsz o kilkaset procent. Piłowali zamki w drzwiach, odłączali ogrzewanie, bądź prąd. Jolanta Brzeska stanęła na czele protestów lokatorskich. 1 marca 2011 roku została porwana a następnie bestialsko zamordowana. Spłonęła żywcem. Przez lata śledztwo nie przyniosło rezultatów, a na wstępnym etapie postępowania było szereg nieprawidłowości. Natomiast w ubiegłym roku Rada Warszawy przyznała Jolancie Brzeskiej tytuł Honorowego Obywatela Warszawy.

Policja szuka świadków zdarzenia 

Policja wciąż prowadzi śledztwo w sprawie tragedii. CBŚP w ubiegym tygodniu poprosiło o kontakt osoby, które we wtorek, 1 marca 2011 roku po południu spacerowały „Aleją Brzóz” w Lesie Kabackim. Życie straciła tam 63-letnia kobieta. Jak informuje CBŚP, policjanci wykonują czynności na zlecenie Prokuratury Regionalnej w Gdańsku. Śledztwo dotyczy śmierci kobiety, która straciła życie w Lesie Kabackim. Do zdarzenia doszło 1 marca 2011 roku, a ciało odnaleziono w „Alei Brzóz” w Lesie Kabackim.

Chodzi o sprawę Jolanty Brzeskiej – działaczki lokatorskiej, bestialsko zamordowanej. Kobietę spalono żywcem. Z dotychczasowych ustaleń śledczych wynika, że ciało kobiety zauważyli spacerowicze. Sprzyjające warunki atmosferyczne spowodowały, że wiele osób zdecydowało się tego dnia na spacer w tej okolicy. „Spacerując w Lesie Kabackim być może zauważyłeś coś szczególnego, nietypowego albo wręcz odwrotnie – coś widziałeś, co dla Ciebie nie ma znaczenia, a dla nas może stanowić istotny szczegół! Jeżeli byłeś/byłaś tam w dniu – 1 marca 2011 roku – zadzwoń do nas pod numer telefonu (+48) 47-721-80-27” – apeluje CBŚP.

Zobacz także

Sylwetki trawy pampasowej na tle jasnego słońca i błękitnego nieba.

UPAŁ, który może nas ZABIĆ. Pamiętajmy o zasadach, które chronią życie

Upieczenie się żywcem w samochodzie, śmierć w wyniku udaru bądź odwodnienia – to tylko niektóre zagrożenia, które czyhają na nas w upalne dni. Afrykański gorąc właśnie dotarł do Warszawy. Po…

Kelnerka przyjmująca zamówienie w restauracji za pomocą przenośnego tabletu do składania zamówień.

Technikum. Czy warto wybrać taką szkołę?

Szkoła, po skończeniu której absolwent otrzymuje maturę i konkretny zawód może być doskonałym wyborem dla osób z zainteresowaniami konkretnymi. Ukierunkowanych technicznie, predestynowanych do pracy z nowoczesnymi technologiami, maszynami. Ale bardzo…

Zbliżenie dłoni używających czerwonej poziomicy do układania płytek.

Szkoła zawodowa. Czy słusznie się jej wstydzą?

Szkoła branżowa I stopnia, czyli szkoła zawodowa. Jest to obciach czy może dobry wybór na dzisiejsze czasy? Tak, to może być dobry wybór, tylko oczywiście jak zawsze – nie dla…