Warszawa
24/06/2026, 15:30
Overcast
Prognoza
27°C
Ciśnienie: 1020 mb
Wilgotność: 64%
Wiatr: 3.2 m/s NW
Opis: 0mm /0% / Rain
Prognoza
25/06/2026
Dzień
07
Prognoza
30°C
Wiatr: 3.6 m/s NW
Opis: 0mm / 0% / Rain
Prognoza
26/06/2026
Dzień
03
Mainly clear
32°C
Wiatr: 2.6 m/s NE
Opis: 0mm / 0% / Rain
 
Subskrybuj

Słowik, Dieripaska, Gierek. Co ma były gangster do przemiany PiS?

Media
fot. Pixabay

 

W sporze o to, czy Andrzej Z. ps. Słowik ma prawo, czy nie ma prawa być twarzą gali MMA, z obu stron padają argumenty. Z jednej oczywiste – nie może gangster, boss gangu, który zabijał ludzi, być twarzą sportowego wydarzenia. Obrońcy (nieliczni) decyzji burmistrza Wielunia o wynajęciu hali na kontrowersyjne wydarzenie wskazują, że Słowik swoje odsiedział, prawa nie złamano.

Nie jest to do końca prawda – wciąż są procesy, w których Andrzej Z. jest oskarżony. I wciąż może zostać skazany. Oczywiście sama gala jest zgodna z prawem. Zgodnie z prawem można się też nie umyć i brzydko pachnieć. Nie mówić ludziom dzień dobry i do widzenia. Być zwyczajnym gburem. Można i zgodnie z prawem wynająć salę byłemu bossowi morderczego gangu. Ale też decyzje mają konsekwencje. I zgodnie z prawem firmy, którym sposób promocji j gali się nie podoba mogą wycofać się ze sponsorowania. Śmiem twierdzić, że Najman strzelił  sobie w oba kolana i między nogami. Bo bardzo na tym tracą. To być może jedyny pozytyw całej sytuacji. Ale nie to jest w tej sprawie najważniejsze.

Tak, wiem, temat nie jest typowo warszawski. Ale Pruszków znajduje się koło stolicy, a działalność gangu dała się mieszkańcom Warszawy we znaki i to dość mocno. Sprawa jest też jednak istotna z innego powodu. Otóż pan burmistrz Okrasa z Wielunia jest nie tylko samorządowcem, ale też członkiem Narodowej Rady Rozwoju przy prezydencie RP. Przedstawia się jako wolnościowiec. A Marcin Najman, który galę organizuje, był twarzą pisowskich mediów publicznych. I fakt, że dziś uczynił ze Słowika twarz swojego marnego show, świadczy o pewnej korozji i upadku moralnym wśród części obozu władzy. Przypomnę, że w 2001 roku, partia PiS powstawała na bazie wielkiej popularności śp. Lecha Kaczyńskiego. Ministra sprawiedliwości, który z walki z przestępczością i – o zgrozo! – z Pruszkowem, uczynił znak rozpoznawczy. Nazwa – Prawo i Sprawiedliwość – nawiązywała do przywrócenia prawa właśnie.

Robienie autorytetu z Najmana zaprzecza temu etosowi. Ale takich totalnych zaprzeczeń w działaniach PiS jest więcej. Ugrupowanie miało być radykalnie antykomunistyczne i niepodległościowe. Jednoznacznie prozachodnie – proeuropejskie (ale z zachowaniem tradycji i podmiotowości Polski) oraz proamerykańskie. PiS był też jednoznacznie za prowadzeniem aktywnej polityki wschodniej. Być  formacją wspierającą drobnych polskich przedsiębiorców, rodzinne firmy. Jak wyszło? O firmach nawet nie ma co mówić, starczą dwa słowa – Polski Ład.

Polityka wschodnia praktycznie nie jest prowadzona. A polską ambasadę w Berlinie buduje firma, której udziałowcem jest Oleg Dieripaska. Bliski współpracownik Putina. Człowiek, który miał być wg PiS odpowiedzialny za śmierć prezydenta Polski. Antykomunizm? Werbalnie wciąż tak, ale jest w pisowskiej narracji dzielenie agentów i komunistów na „swoich” i „nie swoich”. Mają też pisowcy swoją wersję człowieka honoru. Tak, jak dla mediów liberalnych byli ludźmi honoru generałowie Kiszczak i Jaruzelski, dla zwolenników PiS jest nim Edward Gierek. Wszystko można. Ale w takiej sytuacji krytyka innych za nierozliczanie PRL, czy Lecha Wałęsy za ułaskawienie Słowika, brzmi trochę słabo. I mało wiarygodnie.

p.s.

Kilka dni po programie, w którym Krzysztof Stanowski zmasakrował burmistrza Wielunia, samorządowiec wycofał się z gali ze Słowikiem. Nacisk zadziałał.

Zobacz także

Sylwetki trawy pampasowej na tle jasnego słońca i błękitnego nieba.

UPAŁ, który może nas ZABIĆ. Pamiętajmy o zasadach, które chronią życie

Upieczenie się żywcem w samochodzie, śmierć w wyniku udaru bądź odwodnienia – to tylko niektóre zagrożenia, które czyhają na nas w upalne dni. Afrykański gorąc właśnie dotarł do Warszawy. Po…

Kelnerka przyjmująca zamówienie w restauracji za pomocą przenośnego tabletu do składania zamówień.

Technikum. Czy warto wybrać taką szkołę?

Szkoła, po skończeniu której absolwent otrzymuje maturę i konkretny zawód może być doskonałym wyborem dla osób z zainteresowaniami konkretnymi. Ukierunkowanych technicznie, predestynowanych do pracy z nowoczesnymi technologiami, maszynami. Ale bardzo…

Zbliżenie dłoni używających czerwonej poziomicy do układania płytek.

Szkoła zawodowa. Czy słusznie się jej wstydzą?

Szkoła branżowa I stopnia, czyli szkoła zawodowa. Jest to obciach czy może dobry wybór na dzisiejsze czasy? Tak, to może być dobry wybór, tylko oczywiście jak zawsze – nie dla…