Warszawa
24/06/2026, 03:06
Clear sky
Clear sky
18°C
Ciśnienie: 1020 mb
Wilgotność: 64%
Wiatr: 1.6 m/s NW
Opis: 0mm /0% / Rain
Prognoza
25/06/2026
Dzień
07
Prognoza
30°C
Wiatr: 3.5 m/s NNW
Opis: 0mm / 2% / Rain
Prognoza
26/06/2026
Dzień
07
Prognoza
32°C
Wiatr: 3.1 m/s NNE
Opis: 0mm / 0% / Rain
 
Subskrybuj

Paweł Lisiecki, b. burmistrz Pragi-Północ, poseł PiS: Opłaty za odbiór śmieci. Znowu się zmienią…

Zdjęcie doktora Jana-Petera Janssena w okularach i garniturze.
Paweł Lisiecki fot. arch,

Od czasu objęcia rządów przez Prezydenta Rafała Trzaskowskiego w Warszawie obowiązywały już trzy sposoby obliczania opłat za odbiór odpadów. Prezydent Trzaskowski po Hannie Gronkiewicz-Waltz odziedziczył system zgodnie z którym opłaty za śmieci były naliczane od osoby. W trakcie swoich rządów najpierw zmienił sposób naliczania opłat, na taki który był zależny od mieszkania (65 zł) lub domu jednorodzinnego (94 zł), a potem wprowadził system, w którym opłaty za śmieci były zależne od zużycia wody.

Niedawno Rada Warszawy na wniosek Prezydenta Warszawy wprowadziła nowe zasady. Opłaty za śmieci mają być zależne od powierzchni mieszkania.

Tak więc władze Warszawy na mieszkańcach postanowiły przetestować już wszystkie możliwe sposoby pobierania opłat za śmieci. Dodatkowo okazało się, że uchwała wprowadzająca opłaty za śmieci od mieszkania i domu jednorodzinnego została uchylona przez sąd, a uchwała wprowadzająca opłaty zależne od zużycia wody może za chwilę zostać prawomocnie uchylona.

Sytuacja ta może spowodować, że Warszawa będzie musiała zwrócić mieszkańcom ponad 1 mld zł, ponieważ przepisy, na podstawie których pobierano opłaty, były bezprawne.

Idealnego systemu pobierania opłat za odbiór śmieci oczywiście nie ma. Każdy z wyżej przedstawionych ma swoje plusy i minusy, ale każda zmiana de facto oznaczała wzrost wpływów do budżetu miasta. A więc za każdym razem ktoś dostawał lub dostanie podwyżkę opłat za śmieci.

Niestety władze Warszawy nie zastanawiają się nad tym, jak stworzyć odpowiedni sposób przetwarzania odpadów komunalnych lub ich spalania i wytwarzania z nich energii cieplnej lub elektrycznej, tak aby mieszkańcy musieli mniej płacić za śmieci. W zamian za to ciągle zastanawiają się jak podnieść opłaty za śmieci w taki sposób, który nie pozwoli mieszkańcom zorientować się, że do tej podwyżki doszło.

(Paweł Lisiecki, były burmistrz Pragi-Północ, poseł na Sejm)

Zobacz także

Sylwetki trawy pampasowej na tle jasnego słońca i błękitnego nieba.

UPAŁ, który może nas ZABIĆ. Pamiętajmy o zasadach, które chronią życie

Upieczenie się żywcem w samochodzie, śmierć w wyniku udaru bądź odwodnienia – to tylko niektóre zagrożenia, które czyhają na nas w upalne dni. Afrykański gorąc właśnie dotarł do Warszawy. Po…

Kelnerka przyjmująca zamówienie w restauracji za pomocą przenośnego tabletu do składania zamówień.

Technikum. Czy warto wybrać taką szkołę?

Szkoła, po skończeniu której absolwent otrzymuje maturę i konkretny zawód może być doskonałym wyborem dla osób z zainteresowaniami konkretnymi. Ukierunkowanych technicznie, predestynowanych do pracy z nowoczesnymi technologiami, maszynami. Ale bardzo…

Zbliżenie dłoni używających czerwonej poziomicy do układania płytek.

Szkoła zawodowa. Czy słusznie się jej wstydzą?

Szkoła branżowa I stopnia, czyli szkoła zawodowa. Jest to obciach czy może dobry wybór na dzisiejsze czasy? Tak, to może być dobry wybór, tylko oczywiście jak zawsze – nie dla…