Warszawa
22/06/2026, 01:23
Overcast
Prognoza
23°C
Ciśnienie: 1023 mb
Wilgotność: 82%
Wiatr: 2.7 m/s W
Opis: 0mm /73% / Rain
Prognoza
23/06/2026
Dzień
07
Prognoza
25°C
Wiatr: 3.9 m/s NNW
Opis: 0mm / 0% / Rain
Prognoza
24/06/2026
Dzień
07
Prognoza
27°C
Wiatr: 4.1 m/s NW
Opis: 0mm / 0% / Rain
 
Subskrybuj

Dr Andrzej Anusz: Odbudowa Pałacu Saskiego to dokończenie odbudowy stolicy. Trzeba to zrobić

Zdjęcie mężczyzny w garniturze
fot. By mrtymek - Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=16511240

Z uwagi na tradycję i rolę, jaką obiekt ten pełnił w II RP, należy go odbudować. Jest to też pewna klamra, jeśli chodzi o Warszawę.  Odbudowa byłaby pewnym symbolem zamknięcia odbudowy stolicy, bo to ostatni tak wielki obiekt, który nie został odbudowany – mówi dr Andrzej Anusz, politolog, Instytut Piłsudskiego.

Temat niepotrzebnie został upolityczniony, a polityczny być nie powinien. Odbudowa Pałacu Saskiego, Pałacu Bruehla i kamienic – powinna być przeprowadzona, czy nie?

Dr Andrzej Anusz: Jestem zdecydowanym zwolennikiem odbudowy Pałacu Saskiego. Jest kilka argumentów. Po pierwsze doskonale wpisuje się w stulecie odzyskania niepodległości. To miejsce, w którym mieścił się w okresie międzywojennym Sztab Główny, gdzie złamano szyfr Enigmy, gdzie doszło do złamania szyfrów bolszewickich w czasie Bitwy Warszawskiej, gdzie przed wojną stał pomnik Józefa Poniatowskiego, gdzie wreszcie stały kolumnady Grobu Nieznanego Żołnierza. Właśnie z uwagi na tradycję i rolę, jaką obiekt ten pełnił w II RP, należy go odbudować. Jest to też pewna klamra, jeśli chodzi o Warszawę.  Odbudowa byłaby pewnym symbolem zamknięcia odbudowy stolicy, bo to ostatni tak wielki obiekt, który nie został odbudowany. To może być też ciekawy element w rozgrywce polsko-niemieckiej.

W jakim sensie?

Trwają dyskusje o zadośćuczynieniu za czasy wojny i zburzenie stolicy. I Niemcy mogliby w jakimś zakresie wesprzeć odbudowę swoimi środkami, byłby to ważny probierz tego, czy na dobrą wolę z ich strony w tym względzie możemy liczyć.

Osobną sprawą jest to, jak ten budynek miałby być wykorzystany, bo mówi się sporo o kosztach, tymczasem przy odpowiednim zagospodarowaniu mógłby na siebie zarobić?

Mówi się o umiejscowieniu tam Senatu, Urzędu Wojewódzkiego, ale jak rozumiem dyskusje w tej sprawie będą się jeszcze toczyć.

Budynki będą spore, my na naszych łamach proponujemy Muzeum Bitwy Warszawskiej, skoro mieścił się tu Sztab Główny i łamano bolszewickie szyfry. Ale też w Pałacu Saskim mieszkał jako dziecko Fryderyk Chopin, tam dał pierwsze koncerty. To marka globalna, mogąca przyciągnąć inwestorów, turystów?

To prawda i dyskusje o odpowiednim zagospodarowaniu obiektu należy przeprowadzić. Warto też pamiętać, że już śp. Lech Kaczyński planował odbudowę Pałacu Saskiego. Co więcej, Hanna  Gronkiewicz-Waltz jako prezes Narodowego Banku Polskiego rozważała odbudowę pałacu i przeniesienie tam siedziby NBP. Ta historia jest długa. Więc bardzo dobrze się dzieje, że nareszcie zmierza do finiszu.

Na zdj. dr Andrzej Anusz fot. By mrtymek – Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=16511240

Zobacz także

Kelnerka przyjmująca zamówienie w restauracji za pomocą przenośnego tabletu do składania zamówień.

Technikum. Czy warto wybrać taką szkołę?

Szkoła, po skończeniu której absolwent otrzymuje maturę i konkretny zawód może być doskonałym wyborem dla osób z zainteresowaniami konkretnymi. Ukierunkowanych technicznie, predestynowanych do pracy z nowoczesnymi technologiami, maszynami. Ale bardzo…

Zbliżenie dłoni używających czerwonej poziomicy do układania płytek.

Szkoła zawodowa. Czy słusznie się jej wstydzą?

Szkoła branżowa I stopnia, czyli szkoła zawodowa. Jest to obciach czy może dobry wybór na dzisiejsze czasy? Tak, to może być dobry wybór, tylko oczywiście jak zawsze – nie dla…

Sposoby na uniknięcie kontuzji. Jak grać nie robiąc sobie krzywdy

Sport to zdrowie, jak mawia tradycyjne porzekadło: „w zdrowym ciele…zdrowe cielę”.  Warto jednak mieć świadomość, jak trenować z głową. To znaczy tak, by mieć z tego przyjemność, pożytek i nie zrobić…