ntw24.pl wersja beta

Subskrybuj

W sierpniu 1944 roku na rozkaz Hitlera Niemcy utopili Wolę we krwi

Ofiary masakry leżące na ziemi, I wojna światowa
Ofiary rzeziWoli fot.Domena Publiczna

Polacy ginęli paleni żywcem, rozstrzeliwani, kobiety przed śmiercią bandyci gwałcili. Nie oszczędzali maleńkich dzieci, kobiet w ciąży. Rzeź Woli to najtragiczniejszy epizod Powstania Warszawskiego. Jedna z największych zbrodni w historii świata. Z rozkazu Adolfa Hitlera w sierpniu 1944 roku Niemcy bestialsko zamordowali kilkadziesiąt tysięcy cywilów.

Niemcy realizowali osobisty rozkaz Adolfa Hitlera. Już na wiadomość o wybuchu Powstania zbrodniarz kazał zrównać miasto z ziemią. I wymordować wszystkich mieszkańców.

Ludzi oprawcy wywlekali z domów, bestialsko mordowali

Na Woli egzekucje miały miejsce już w pierwszych dniach sierpnia, jednak ich kulminacja zaczęła się 5 sierpnia 1944 roku. ludzi wywlekano z domów, rozstrzeliwano w konkretnych miejscach egzekucji. Kobiety były gwałcone, czasem przez kilku mężczyzn na raz. Główki dzieci roztrzaskiwano o mury. Nie oszczędzano nikogo – ginęły kobiety, starcy, dzieci. W trakcie masakry, której punkt szczytowy przypadł w dniach 5–7 sierpnia 1944, zamordowano od 30 tys. do 65 tys. polskich mężczyzn, kobiet i dzieci. Była to prawdopodobnie największa jednorazowa masakra ludności cywilnej dokonana w Europie w czasie II wojny światowej. Prawdopodobnie największa w historii pojedyncza zbrodnia popełniona na narodzie polskim. Jak podaje Wikipedia, po wojnie wielki pogrzeb prochów mieszkańców dzielnicy odbył się 6 sierpnia 1946.

Trumny w kościele Zbawiciela

Tego dnia, żałobna msza odbyła się w śródmiejskim kościele Najświętszego Zbawiciela. 100 – według innych źródeł 115 lub 117 – trumien przewieziono otwartymi samochodami na Wolę. Uroczyście pochowano na Cmentarzu Powstańców Warszawy. Trumny zawierały od 8 do 12 ton prochów ludzkich. Zebranych z miejsc straceń na ulicach, skwerach i podwórkach Woli. Także z okolic Pawiaka, ruin getta warszawskiego, siedziby Gestapo w al. Szucha oraz Instytutu Radowego na Ochocie. Szczątki ofiar Powstania Warszawskiego – zazwyczaj anonimowych cywilów – były grzebane na Cmentarzu Powstańców Warszawy do początku lat 50.

Warszawa pamięta

Dziś pod kurhanem, na którym w 1973 roku postawiono Pomnik „Polegli Niepokonani”, pogrzebanych jest nawet do 12 ton ludzkich prochów. Odpowiada to liczbie ok. 40–50 tys. zamordowanych.  Wokół pomnika mieszkańcy ułożyli bruk zebrany z wolskich ulic. Ponadto miejscem pochówku ofiar rzezi Woli jest Cmentarz Wolski. Są tam  m.in. symboliczne groby redemptorystów z klasztoru przy ul. Karolkowej oraz ss. benedyktynek zamordowanych w Szpitalu św. Łazarza. Na cmentarzu prawosławnym spoczywają szczątki dzieci z sierocińca oraz mieszkańców domu parafialnego parafii św. Jana Klimaka.

(źródło: Wikipedia, NTW, materiał ukazal sie już na naszych łamach, publikujemy w związku z 80. rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego)

Zobacz także

Autobus miejski przegubowy, czerwony i żółty, tablica rejestracyjna WGM-02123

Od poniedziałku jeden kierunek na Mazowieckiej, zmiana trasy linii 107. Kolejne utrudnienia w Śródmieściu

Drogowcy kończą remont ulicy Mazowieckiej. Ostatnim akcentem będzie sadzenie zieleni. Od poniedziałku będą utrudnienia – kierowcy pojadą w jednym kierunku, zmieni się trasa linii autobusowej 107. Prace rozpoczną się w…

Policjant eskortujący podejrzanego korytarzem.

Sprzedawca zgłosił, że pobił go klient, ale prawda była inna

Niecodzienna sytuacja na Ochocie. Po awanturze w sklepie sprzedawca zgłosił, że padł ofiarą agresywnego klienta. W rzeczywistości to sprzedający był agresywny i poturbował kupującego. Odpowie za swoje czyny. Do zdarzenia…

Robotnicy budowlani w ubraniach ochronnych w pobliżu pary na placu budowy.

Poważna awaria ciepłownicza. Do końca miesiąca utrudnienia na Mokotowie

Piesi nie przejdą nieparzystą stroną ulicy, kierowcy i pojazdy komunikacji pojadą objazdami. Do końca maja potrwają utrudnienia w rejonie ulicy Chełmskiej. Powodem jest konieczność usunięcia awaeii sieci ciepłowniczej. Duże utrudnienia…